Ukraiński Łącznik #220

12 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Hrywna mocniejsza, ale wciąż słaba
We wtorek za dolara na rynku międzybankowym płacono 8,47 hrywny. Jeszcze w zeszłym tygodniu cena dolara przekraczała 9 hrywien. Jak poinformował Narodowy Bank Ukrainy, na ustabilizowanie kursu hrywny wydał w styczniu 1,267 mln dolarów.
Źródło: Liga

Korrespondent: w opozycji jest dużo rewolucjonistów, ale mało zawodowców
Czy opozycja da sobie radę jeżeli będzie w rządzie – spytało swoich użytkowników internetowe wydanie tygodnika „Korrespondent”. 45,5 proc. z 10,5 tys. osób, które wzięły udział w ankiecie zaznaczyło odpowiedź „W opozycji jest wielu rewolucjonistów, ale mało profesjonalistów”. 29,6 proc.  uważa, że złożony z obecnej opozycji rząd da sobie radę. Z kolei 24,9 proc. użytkowników portalu uznało, że „wszystkie rządy Ukrainy są siebie warte”.
Źródło: Korrespondent

UE: umowa stowarzyszeniowa to nie koniec
Jesteśmy gotowi podpisać umowę stowarzyszeniową gdy tylko Ukraina będzie na to gotowa – ogłosili ministrowie spraw zagranicznych państw UE w czasie poniedziałkowego posiedzenia. Najwięcej komentarzy wzbudził jednak zapis o tym, że „umowa nie jest ostatecznym celem w relacjach z Ukrainą”.
Wbrew wcześniejszym domysłom mediów w czasie spotkania nie podjęto tematu sankcji wobec Ukrainy.
Źródło: Liga

Arbuzow utrzyma się na stanowisku premiera?
Prezydent Janukowycz nie będzie wnosił pod głosowanie przez parlament kandydatury nowego premiera ze względu na brak wystarczającej liczby głosów – uważa politolog Wadim Karasew. Jego zdaniem Serhij Arbuzow, pełniący od odwołania Mykoły Azarowa funkcję premiera, jeszcze długo będzie sprawował tę funkcję. – Zresztą obecnie najbardziej korzystną dla Janukowycza kandydaturą jest Arbuzow. Nie jestem jednak pewien, czy ta kandydatura jest równie korzystna dla Partii Regionów. Jego zdaniem inne osoby wymieniane jako następcy Azarowa – Serhij Klujew, Arsenij Jaceniuk i Petro Poroszenko – raczej nie mają szans na objęcie stanowiska premiera.
Źródło: Korrespondent

MSW przypomina: za tydzień amnestia może przestać obowiązywać
Jeżeli uczestnicy protestów nie wypełnią wszystkich postanowień porozumienia, w ciągu siedmiu dni prawo o amnestii straci moc – powiedział Ołeh Tatarow, wicenaczelnik Głównego Zarządu MSW. Jak podkreślił, do tej pory ani opozycja ani protestujący nie wypełnili zobowiązań. Do tej pory prawo o amnestii objęło 266 osób, spośród których 82 zmieniono karę na łagodniejszą, nie związaną z przebywaniem pod strażą. 61 osób wciąż znajduje się w areszcie.
Źródło: Kommentari

Jest miejsce pod terminal LNG
Agencja Terenów Państwowych wydała zgodę na budowę terminala do odbioru LNG tuż przy porcie w Odessie. Przeznaczono pod niego 13,5 hektara ziemi. Terminal ma przyjmować 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Projekt ma kosztować 856 mln euro. Rząd zdecydował się przyspieszyć prace związane z odeskim terminalem w związku z brakiem gwarancji Rosji na utrzymanie niskiej ceny za gaz.
Źródło: Kommersant

Plotki o stanie wyjątkowym w centrum Kijowa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wprowadzenia nadzwyczajnych środków ochrony w centrum Kijowa – wynika z nieoficjalnych informacji ZN.UA. Według portalu wniosek w tej sprawie trafił już do rządu. Nie wiadomo dokładnie co będą oznaczać nadzwyczajne środki, jednak prawdopodobnie chodzi o możliwość zamykania ulic, ograniczenie możliwości przemieszczania się oraz możliwość zatrzymania osób podejrzanych. Nowe prawo ma objąć obszar obejmujący znaczną część ścisłego centrum, wliczając w to dzielnicę rządową, spory fragment ulicy Instytuckiej i całą ulicę Hruszewskiego.
Źródło: ZN.UA

Rada Majdanu chce konstytucji z 2004 roku
Rada Majdanu podjęła we wtorek decyzję, że na Ukrainie powinna zostać przywrócona konstytucja z 2004 roku i żadna inna forma zmian w ustawie zasadniczej jest nie do zaakceptowania. Jak napisał na Twitterze deputowany Batkiwszczyny Wiaczesław Kirilienko,  jest to również stanowisko całej opozycji.
Źródło: Ukraińska Prawda

Parubij podpisał pierwszy rozkaz dla Samoobrony Majdanu
Szef Samoobrony Majdanu i deputowany Batkiwszczyny Andrij Parubij podpisał pierwszy rozkaz dla SM „O zasadach działania i organizacji”. W dokumencie określone są główne cele działalności SM (obrona suwerenności i jedności Ukrainy, bronić praw i wolności obywatelskich, dążenie do usunięcia reżimu). Wśród zadań wymieniono m.in. aktywne działanie przeciwko próbom wprowadzenia na Ukrainie dyktatury, sprzeciw wobec imperialnych działań Kremla, walkę z korupcją oraz usunięcie kryminalistów z kręgów władzy. Podstawową jednostką SM ma być sotnia, składająca się z 70-150 osób.
Źródło: TVi

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1380