Ukraiński Łącznik #219

10 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Mija 11. tydzień z Euromajdanem

Jermołajew: druga fala protestów jest możliwa
– Większość ludzi, zarówno protestujących jak i przedstawicieli władzy wie co należy robić. Problem w tym, że część się boi, a inni sądzą, że za podjęcie pewnych decyzji mogą coś uzyskać – uważa Andrij Jermołajew, były szef prezydenckiego Narodowego Instytutu Badań Strategicznych. Jego zdaniem dla zażegnania kryzysu konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania organami siłowymi, reforma samorządu, zmiany w systemie budżetowym oraz ustalenie nowych zasad rozmów z UE. – Biorąc pod uwagę, że w tym systemie niestety nie ma autorytetów, które wzięłyby na siebie odpowiedzialność, nie jesteśmy w stanie uniknąć kryzysu socjalnego i drugiej fali protestów – ocenia Jermołajew i rysuje trzy scenariusze na przyszłość. Zgodnie z pierwszym mimo wszystko uda się zawrzeć jakąś formę kompromisu politycznego i wynegocjować ustępstwa w sprawie składu rządu, dialog z protestującymi, a w finale „miękkie wyjście” na wybory w przyszłym roku. Drugi wariant to utrzymanie się kryzysu w Radzie, a w efekcie jej rozwiązanie przy zachowaniu obecnego rządu. Spowoduje to wzmocnienie kryzysu i spowoduje, że kampania wyborcza będzie prowadzona na zasadzie „wszyscy przeciwko wszystkim”, zaś nowy parlament i tak będzie gnębiony przez jeszcze poważniejsze niż dzisiaj kryzysy. Trzeci scenariusz to przeciąganie obecnej sytuacji i wzmacnianie pozycji graczy zewnętrznych, co zdaniem Jermołajewa również doprowadzi do następnego kryzysu. – Natomiast wariantu siłowego nie dopuszczam, bo nie. Jego skutki mogą być katastroficzne dla wszystkich. Szanse na polityczne decyzje jeszcze są, ale topnieją w oczach – ocenia.
Źródło: ZN.UA

W poniedziałek Unia porozmawia o Ukrainie
Rada Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej będzie dzisiaj rozmawiała o sytuacji na Ukrainie. Według nieoficjalnych informacji, na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE zapadnie decyzja o wprowadzeniu sankcji wobec ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za brutalne tłumienie protestów. W planie jest także omówienie przyszłości całego Partnerstwa Wschodniego, a także relacje z Egiptem, Tunezją, Jemenem oraz kwestia konfliktu w Syrii.
Źródło: Unian

Opozycja chce kar za podwójne obywatelstwo
Deputowani Batkiwszczyny chcą, aby obywatele Ukrainy posiadający podwójne obywatelstwo byli karani grzywną lub więzieniem. We wniesionym do Werchownej Rady projekcie postulują wprowadzenie kary od trzech do 10 lat więzienia za posiadanie paszportu innego państwa. W łagodniejszych przypadkach chcą grzywny w wysokości 100 pensji minimalnych. Jak tłumaczą autorzy projektu, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainy i uniemożliwienie wpływania na najwyższych urzędników przez inne państwa. – Niedawny skandal o możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa przez niektórych ważnych urzędników, w tym Mykoły Azarowa i Andrija Klujewa, a także informacja o posiadaniu paszportów rosyjskich i rumuńskich przez wielu obywateli naszego kraju, sprawiają, że kwestia ta jest bardzo aktualna – tłumaczy jeden z pomysłodawców projektu, Ołeksandr Bryhyniec.
Źródło: Liga

Opozycja kłóci się o konstytucję
Kierownictwo partii UDAR i Batkiwszczyna nie jest zgodne co do treści przyszłej konstytucji Ukrainy. Konflikt dotyczy przede wszystkim zwiększenia uprawnień parlamentu, sposobu powoływania władz lokalnych oraz procedury przekazania władzy w przypadku odwołania prezydenta. Według informacji „Korrespodenta” Batkiwszczyna chce zwiększenia uprawnień parlamentu, a UDAR – rządu. Partie różni także podejście do sposobu powoływania rządu. Batkiwszczyna chce, by to większość parlamentarna wskazywała kandydata na premiera, zaś UDAR postuluje, by decyzję tę podejmował prezydent po konsultacji z frakcjami. Partia Witalija Kliczki chce również zlikwidować konieczność spełnienia przez kandydatów na prezydenta warunku stałego przebywania na terytorium Ukrainy przez 10 lat.
Źródło: Kommersant

Rosja wstrzymuje drugą transzę kredytu
Moskwa uzależniła wypłatę drugiej transzy kredytu dla Ukrainy od uregulowania przez Kijów długu za kupiony w zeszłym roku gaz. – Czekamy aż strona ukraińska wypełni swoje zobowiązania – powiedział Anton Siluanow, minister finansów Federacji Rosyjskiej. Dług Ukrainy wynosi 3,3 mld dolarów.
Źródło: ITAR-TASS

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1370