Ukraiński Łącznik #218

7 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Parlament Europejski chce sankcji i pomocy finansowej dla Ukrainy
W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wezwał Unię Europejską i państwa członkowskie do wprowadzenia sankcji wobec ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za stosowanie siły wobec demonstrantów. Sankcje mają dotyczyć wprowadzenia ograniczeń w podróżach do państw UE, zablokowania aktywów oraz nieruchomości na terenie UE. Miałyby objąć także część oligarchów.
Posłowie wezwali także szereg instytucji (UE, Stany Zjednoczone, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny) do przygotowania długoterminowego planu wsparcia finansowania dla Ukrainy w celu wyjścia z finansowego i społecznego kryzysu.
Źródło: Unian

Projekt zmian w konstytucji do 1 marca
Trzy tygodnie ma specjalna komisja Werchownej Rady na przygotowanie projektu zmian w Konstytucji Ukrainy. Parlament podjął już w tej sprawie decyzję. Do 1 marca komisja ma przedstawić Radzie projekt zmian, które przywrócą na Ukrainie system parlamentarno-prezydencki.  Szefem komisji został Rusłan Kniazewicz z Batkiwszczyny, a jego zastępcą Walerij Pisarenko z Partii Regionów.
Źródło: Unian

Prokuratura: Czornowoł pobita przez chuliganów
Napaść na Tatianę Czornowoł miała charakter chuligański – oświadczyła Prokuratura Generalna. Powodem pobicia miało być zarysowanie samochodu sprawców przez dziennikarkę. Według ustaleń prokuratury Czornowoł pobiło pięciu mężczyzn, spośród których dwóch już znajduje się w areszcie. Tożsamości dwóch pozostałych nie udało się ustalić, zaś ostatni podejrzany – Andrij Zinczenko – prawdopodobnie znajduje się w Rosji.  Ukraińska prokuratura otrzymała informację o jego zatrzymaniu.
Źródło: Interfax

Głaziew w natarciu. “Federalizacja Ukrainy to sensowna propozycja”
– To, co ma miejsce w Kijowie jest dobrze opisane w ukraińskim prawie. To próba przewrotu państwowego, siłowego przejęcia władzy. (…) Zachód nazywa terrorystów i puczystów „aktywistami”, stara się przedstawić ich jako pokojowych manifestantów, chociaż wszyscy widzą jak napadają na milicjantów i rzucają w nich koktajlami Mołotowa – powiedział doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Głaziew. – Patrzymy na Ukrainę jak na zaprzyjaźnione państwo, które powinno się rozwijać. Współpracujemy z wieloma branżami przemysłu, zarówno na wschodzie, jak i zachodzie Ukrainy. (…)Dlatego nie widzę powodu, dla którego Rosja byłaby zainteresowana rozpadem Ukrainy – stwierdził. – Federalizacja to nie jest już pomysł, ale oczywista konieczność. (…)Trzeba dać regionom więcej praw, możliwość samodzielnego tworzenia swoich budżetów oraz częściową możliwość samookreślania polityki zagranicznej – ocenia polityk.
Źródło: Kommersant

Połowa Ukraińców za, połowa przeciwko Euromajdanowi
Według badań Sociopolis Institute, 49 proc. Ukraińców popiera Euromajdan. Równocześnie 45,5 proc. jest przeciwko niemu. Według 51,9 proc. badanych powodem fali niepokojów na Ukrainie było niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej. 41 proc. winą za to obarcza złą sytuację socjalno-ekonomiczną w kraju, a 37,7 proc. – pobicie demonstrantów przez milicję. Ponad połowa (57 proc.) uważa, że władze powinny zostać ukarane za próbę siłowego rozgonienia Euromajdanu. Przeciwnego zdania jest 29,8 proc. badanych. Zdecydowana większość badanych (78,5 proc.) popiera pokojowe demonstracje jako formę protestu. Przeciwko nim jest 16,3 proc. Tylko 15,9 proc. popiera starcia ze stróżami prawa.
Źródło: Interfax

Chevron w marcu może podpisać umowę łupkową
– Umowę operacyjną z Chevronem w sprawie wydobycia gazu łupkowego w regionie pola oleskiego możemy podpisać już w marcu – powiedział w sobotę minister energetyki Eduard Stawycki. Jeżeli dokument faktycznie zostanie podpisany, Amerykanie będą mogli rozpocząć prace przy gazonośnych obszarach w okolicach Lwowa i Iwano-Frankijska. Chevron w listopadzie zeszłego roku zawarł już porozumienie o rozdziale produkcji, przewidujące inwestycje w wydobycie węglowodorów sięgające 10 milionów dolarów.
Źródło: ForUm

Bondarenko: opozycja jest coraz bardziej skłócona
– Rozdział w opozycji nasila się wraz ze zbliżaniem się wyborów prezydenckich i jest związany z osobistymi ambicjami poszczególnych liderów – uważa znany politolog Kost Bondarenko. – Nigdy nie było w niej jedności, wyłącznie koordynacja działań i konieczność „paktu o nieagresji” – ocenia.
Źródło: Korrespondent

Hrywna w dół
We wtorek kurs dolara na rynku międzybankowym przekroczył 9 hrywien. Za dolara trzeba było zapłacić 9,4 hrywny, od razu podrożało także euro. Po działaniach interwencyjnych Narodowego Banku Ukrainy udało się zbić cenę do 9,05 UAH/USD. W środę cena spadła poniżej 9 hrywien za dolara. Od początku roku ukraińska waluta potaniała w stosunku do dolara o jedną hrywnę.
Źródło: Insider

Biden zadzwonił do Janukowycza
We wtorek wieczorem wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zadzwonił do Wiktora Janukowycza i zaapelował o przyjęcie przez Ukrainę międzynarodowej pomocy przy rozwiązaniu kryzysu politycznego. Biden wezwał także do wycofania sił porządkowych z ulic, wypuszczenia zatrzymanych aktywistów oraz ukarania winnych pobicia dziennikarzy i protestujących.
Źródło: Radio Swoboda

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1373