Ukraiński Łącznik #217

5 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Ashton jedzie do Kijowa…
Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Catherine Ashton  we wtorek wieczorem przyleciała do Kijowa aby przedstawić nową propozycję wsparcia finansowego w zamian za rozwiązanie kryzysu politycznego – pisze portal EUobserver. Według informatorów z  otoczenia Ashton, pomoc będzie uzależniona od gotowości prezydenta Janukowycza do pójścia na ustępstwa. Rozmiar wsparcia finansowego nie jest jeszcze znany. Wiadomo natomiast, że we wsparcie Kijowa ma się zaangażować UE, Stany Zjednoczone, Japonia, Norwegia oraz… Azerbejdżan.
Źródło: EUobserver

…a Janukowycz do Soczi
W piątek prezydent Wiktor Janukowycz weźmie udział w otwarciu igrzysk zimowych w Soczi. Tego samego dnia jest zaplanowane spotkanie z Władimirem Putinem. Temat rozmów nie został podany do wiadomości publicznej.
Źródło: Unian

136 dziennikarzy ucierpiało od początku Euromajdanu
Według danych Instytutu Masowej Informacji od 21 listopada w czasie wykonywania obowiązków służbowych ucierpiało 136 ukraińskich dziennikarzy, przekazujących informacje z Euromajdanu. 54 dziennikarzy pobili milicjanci, 21 – tituszki, a 44 ucierpiało od kul z broni pneumatycznej oraz flar i granatów błyskowo-hukowych. Aż 80 dziennikarzy odniosło rany w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Źródło: Liga

Krymski parlament chce zmian w konstytucji
Prezydium parlamentu Autonomicznej Republiki Krym zdecydowało we wtorek, że na najbliższym posiedzeniu plenarnym rozpatrzony zostanie wniosek o powołaniu grupy ds. zmian w konstytucji ARK. Jak argumentuje poseł Wołodymyr Kłycznikow, działania skrajnie prawicowych ugrupowań zagrażają autonomii Krymu. Na razie nie wiadomo jakie zmiany mogą pojawić się w konstytucji. Z kolei inny deputowany parlamentu ARK Serhij Cekow zamierza poddać pod głosowanie wniosek o zwrócenie się Symferopola do Rosji o pomoc. – Naszym obrońcą może być tylko FR – mówi poseł.
Źródło: Kommentari

Tituszko przemówił. „Wsparłbym Euromajdan”
Dziennikarze telewizji 1+1 nagrali wywiad Wadimem Tituszką, który w zeszłym roku w czasie manifestacji pobił dziennikarza. Nazwisko chłopaka stało się symbolem opłacanych przez władze chuliganów, atakujących demonstrantów na ulicach Kijowa. Dzisiaj Tituszko surowo ocenia działania władz i milicji. – Berkut zajmuje się łamaniem prawa – ocenia. Tituszko twierdzi, że powszechna opinia na jego temat jest fałszywa. – Jestem normalnym młodym człowiekiem, który popełnił błąd – tłumaczy się i zapowiada, że gdyby nie dwuletni zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach publicznych przyjechałby na Euromajdan.
Źródło: TSN

Snyder: rozpad Ukrainy zaszkodzi również Rosji
– Jeżeli obecny kryzys zakończy się podziałem Ukrainy, skutki będą katastrofalne dla wszystkich zaangażowanych stron, wliczając w to Rosję. Ryzyko tkwi w tym, że w warunkach chaosu i braku decyzyjności ze strony Zachodu, Rosja może podążać logiką swojego obecnego zaangażowania do bardzo niebezpiecznego punktu – pisze znany amerykański historyk Timothy Snyder w tekście dla „The New York Times”. Apeluje w nim o szybkie i zdecydowane działania ze strony władz Ukrainy oraz Unii Euopejskiej. – Z nowym początkiem i nowymi wyborami Ukraińcy mogliby sami zdecydować czy wolą Europę czy Eurazję. UE mogłaby zaproponować ze swojej strony wznowienie rozmów o umowie stowarzyszeniowej oraz natychmiastowe pożyczki. Jeżeli na Ukrainie zostanie przywrócona demokracja, ukraińska gospodarka będzie bez wątpienia cierpiała z powodu zatrzymania rosyjskich pożyczek oraz przez blokadę handlową. Ale kraje Europy mogą wówczas kupować to, co Rosja będzie bojkotować i w dłuższej perspektywie handel z Europą stanie się ważniejszy niż z Rosją – ocenia naukowiec.
Źródło: The New York Times

Wiosną koniec blokady handlowej ze strony Rosji
Za dwa miesiące Rosja ma zdjąć blokadę na import niektórych ukraińskich produktów. Tak wynika z dokumentów podpisanych 17 grudnia zeszłego roku przez prezydenta Wiktora Janukowycza w czasie wizyty w Moskwie. Według przyjętej wówczas „karty drogowej” 1 marca mają zniknąć ograniczenia w sprzedaży do Rosji ukraińskich rur stalowych. Jeszcze wcześniej zostanie zlikwidowane embargo na słodycze firmy Roshen – to od blokady tej firmy zaczęła się w zeszłym roku cicha wojna handlowa Rosji z Ukrainą.
Źródło: Korrespondent

Czterech Polaków wśród najważniejszych lobbystów Ukrainy
Instytut Polityki Światowej przygotował listę dziesięciu najważniejszych lobbystów Ukrainy na świecie. Wśród nich znajduje się czterech Polaków: na miejscu pierwszym Instytut umieścił byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Obecny prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zajmują odpowiednio siódme i ósme miejsce. Listę zamyka Paweł Kowal, poseł do Parlamentu Europejskiego. Na drugim miejscu znalazł się unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule, a na trzecim bracia Kliczko. Cały raport można przeczytać na stronie Instytutu.

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1349