Ukraiński Łącznik #216

3 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Łucenko: milicja była zaangażowana w porwanie aktywistów Majdanu
Kierownictwo stołecznej milicji wiedziało o porwaniu Ihora Łucenki i Dmitrija Bułatowa – powiedział w TVi Jurij Łucenko. Lider ruchu „Trzecia Republika” stwierdził również, że wie gdzie torturowani byli porwani w ostatnim czasie aktywiści Euromajdanu. – Wiem również z jakiego samochodu korzystano przy porwaniu Łucenki i popełnianiu innych przestępstw. Niestety, wszystkie wątki prowadzą do kierownictwa stołecznej milicji – powiedział polityk. W zeszłym tygodniu odnaleziono zaginionego kilka dni wcześniej Dmitrija Bułatowa, lidera Automajdanu. Mężczyzna był poważnie okaleczony, mówił o torturach, którym był poddawany. Pod koniec stycznia odnalazł się również jeden z najważniejszych przywódców Euromajdanu Ihor Łucenko. Nieznani sprawcy porwali go ze szpitala w centrum Kijowa i zawieźli do lasu, gdzie ciężko go pobili.
Źródło: TVi

Jefremow: część deputowanych może wyjść z Partii Regionów
– Nie wykluczam, że pod naciskiem niektórzy deputowani mogą wyjść ze swoich frakcji. Jeżeli będą to deputowani Partii Regionów, będzie mi przykro. Jeśli będą to posłowie bezfrakcyjni, trudno, to ich prawo – powiedział Ołeksandr Jefremow, szef frakcji „Regionów” w Werchownej Radzie. Wcześniej media donosiły, że nawet 50 deputowanych może wyjść z PR i przyłączyć się do nowej większości, konstruowanej w oparciu o obecną opozycję.
Źródło: Korrespondent

Dług Naftohazu wzrósł do 3,35 mld dolarów
Zaległości w płatnościach Naftohazu wobec Gazpromu za 2013 rok wzrosły do 3,35 mld dolarów – piszą rosyjskiej „Wiedomosti”. Ukraina importowała z Rosji w zeszłym roku 13 mld metrów sześciennych gazu po średniej cenie 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. – Według kontraktu powinniśmy dostać zaliczkę, ale najważniejsze to dostać informację na ile Ukraina jest wypłacalna – powiedział Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Pod koniec stycznia premier FR Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że Ukraina może nie być w stanie uregulować długu. Według niego Kijów może być niewypłacalny nawet po zmniejszeniu cen za gaz. Grudniowy kontrakt między Naftohazem a Gazpromem przewiduje obniżenie opłaty do 268 dolarów za tysiąc metrów. Cena ma być weryfikowana co kwartał.
Źródło: Wiedomosti

11 mld metrów gazu w podziemnych magazynach
W ukraińskich podziemnych magazynach gazu znajduje się ok. 11 mld metrów sześciennych gazu. To wystarczająco dużo dla zapewnienia stabilnych dostaw dla odbiorców lokalnych oraz dla tranzytu gazu do Europy Zachodniej – pisze ZN.UA. Warunek – regularne dostawy z Rosji i utrzymanie obecnego poziomu wydobycia ukraińskiego gazu.
Źródło: ZN.UA

Fule: powinniśmy zaproponować Ukrainie perspektywę członkostwa
– Jeżeli naprawdę chcemy pomóc Ukrainie i innym państwom byłego Związku Radzieckiego w rozwoju, umowa stowarzyszeniowa powinna być tylko pierwszym krokiem z naszej strony – powiedział w czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule. – Nie będziemy mogli pomóc tym państwom bez najmocniejszego instrumentu, rozszerzenia – podkreślił w czasie swojego wystąpienia. Na jubileuszowej, 50. konferencji w   Monachium spotkali się przywódcy 20 państw, ponad 50 ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz przedstawiciele think-tanków i organizacji pozarządowych.
Źródło: Unian/ITAR-TASS/EUobserver

Stany Zjednoczone i UE szykują plan pomocy dla Ukrainy
Za dwa tygodnie ogłoszony zostanie program pomocy finansowej dla Ukrainy. Jego podstawy omówiono w nieoficjalnych rozmowach w czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – informuje „The Wall Street Journal”. Informacje potwierdziła unijna przedstawiciel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton. Program ma przewidywać m.in. bezpośrednie wsparcie finansowe oraz gwarancje kredytowe. Według „WSJ” decyzja o ogłoszeniu planu będzie zależeć od ogłoszenia składu nowego rządu i jego gotowości do współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Źródło: WSJ/ZN.UA

Bliżej porozumienia w Radzie
W sobotę lider ruchu „Trzecia Republika” ogłosił, że opozycja zebrała podpisy pod wnioskiem o zmianę spikera Werchownej Rady Wołodymyra Rybaka. Wśród kandydatów na jego miejsce Łucenko wymienia bezpartyjnego Petra Poroszenkę oraz Serhija Tihipkę z Partii Regionów. Jednocześnie opozycja przyznaje, że nie ma dostatecznej liczby głosów do odwołania Rybaka, zamierza natomiast sformować nową większość w Radzie. Z kolei deputowani „Regionów” ogłosili, że jeszcze nigdy wcześniej nie byli zjednoczeni tak mocno jak obecnie.
Źródło: Kommersant

Krawczuk: przyczyną kryzysu nie jest neonazizm, lecz ograniczanie demokracji
– Podstawowym zadaniem dla polityków powinno być znalezienie sposobu na wyjście z kryzysu – powiedział w poniedziałek pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk. – Przyczyną tego kryzysu nie jest neonazizm, ale ograniczanie demokracji – podkreślił.
Źródło: Interfax

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1341