Ukraiński Łącznik #215

27 stycznia 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Zacharczenko niestały w opiniach
W sobotę minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko zapowiedział, że każdy kto pozostanie na Majdanie lub w przejętych budynkach, zostanie uznany za członka grup ekstremistycznych. – Jeżeli radykałowie zaczną stwarzać zagrożenie, MSW może użyć siły – twierdził jeszcze wieczorem. Jednak gdy w nocy z soboty na niedzielę tłum zaczął się szturm Domu Ukraińskiego przy ulicy Hruszewskiego, decyzję o opuszczeniu budynku przez milicję podjął sam Zacharczenko. Tak przynajmniej wynika z jego wypowiedzi.
W niedzielę protestujący ogłosili, że w przejętym Ukraińskim Domu znajdzie się centrum prasowe. Według doniesień medialnych, na dachu budynku odnaleziono łuski po nabojach.
Źródło: Kommentari

Magda: opozycja nie jest w stanie kontrolować sytuacji
Jeszcze nigdy integralność terytorialna Ukrainy i jej suwerenność nie znajdowały się pod tak bezpośrednim zagrożeniem – pisze publicysta i politolog Jewhenij Magda w komentarzu dla agencji Unian. – Po raz pierwszy w historii nasz kraj jest świadkiem politycznej partyzantki motywowanej politycznie. Okazało się, że liderzy opozycji nie mogą rządzić protestującymi, a rząd zmienił ignorowanie protestów na ostre działania stróżów prawa – ocenia. Według Magdy eskalacja ukraińskiego kryzysu może przyczynić się problemów Europejskiej Partii Ludowej. – Co ciekawe, jeden z filarów Europy, niemiecka kanclerz Angela Merkel, wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, ale nie spieszy się z mówieniem o wprowadzeniu sankcji – pisze.
Źródło: Unian

Kolejne ruchy w otoczeniu prezydenta
W sobotę prezydent Janukowycz zwolnił ze stanowiska szefa stołecznej administracji Ołeksandra Popowa, pełniącego w praktyce rolę mera Kijowa. Jego miejsce zajął deputowany Partii Regionów Wołodymyr Makieienko. Popow nie pełnił swojej funkcji od czasu pobicia demonstrantów na placu Niepodległości w nocy z 29 na 30 listopada, jednak dopiero teraz oficjalnie stracił stanowisko.
W weekend stanowisko straciła także rzecznik prasowa prezydenta Daria Czepak, która już wcześniej zgłosiła rezygnację. Z kolei Irina Akimowa, dotychczasowa zastępczyni szefa prezydenckiej administracji, została mianowana doradczynią głowy państwa, zaś w piątek Andrij Klujew zastąpił Serhija Lowoczkina na stanowisku szefa administracji prezydenta.
Źródło: Interfax/Kommentari

Poroszenko znów przejmuje inicjatywę…
– Pozycja moja i całej opozycji jest taka, że jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za kraj. Jesteśmy gotowi sformować wspólnie rząd, który będzie w stanie podpisać umowę stowarzyszeniową oraz przeprowadzić niezbędne reformy – powiedział niezależny deputowany Petro Poroszenko w wywiadzie dla Hromadske TV. – Na chwilę obecną mówimy o tym, że miliony ludzi, którzy wyszli na pokojowe akcje protestacyjne poczują zwycięstwo jeżeli da się im możliwość sformowania odpowiedzialnego, profesjonalnego i efektywnego rządu – mówi polityk.
W zeszłym tygodniu Poroszenko aktywnie brał udział w obradach Forum Gospodarczego w Davos po tym jak premierowi Mykole Azarowowi cofnięto zaproszenie na to wydarzenie.
Źródło: ZN.UA

…i zapowiada remont Hruszewskiego
Poroszenko zapowiedział również, że po zakończeniu protestów jest gotowy sfinansować remont ulicy Hruszewskiego. To tam od zeszłego tygodnia koncentrują się starcia protestujących z milicją. – Obiecuję w dobę po naszym zwycięstwie położyć nową kostkę na Hruszewskiego i wyremontować stadion Dynama – zapowiedział oligarcha.
Źródło: ZN.UA

Politycy na pogrzebie Żyzniewskiego
Tysiące ludzi wzięło udział w pogrzebie 25-letniego Michaiła Żyzniewskiego, zastrzelonego w zeszłym tygodniu w czasie protestów na Majdanie. W mszy żałobnej uczestniczyli także opozycyjni politycy. Wbrew oczekiwaniom niektórych komentatorów pogrzeb nie zamienił się w masową demonstrację.
Źródło: ZN.UA

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1334