Ukraiński Łącznik #214

24 stycznia 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Na zachodzie mieszkańcy przejmują władzę
W trzech miastach na zachodzie (Równe, Lwów i Tarnopol) Ukrainy protestujący przejęli budynki lokalnej administracji. W nocy z czwartku na piątek kilkadziesiąt osób weszło także do budynku władz Czerkas jednak został on odbity przez milicję. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, pojawiają się informacje o kolejnych miastach, gdzie protestujący szturmują siedziby władz.

Kryzys trwa
Są pierwsze efekty rozmów opozycji z władzą. Udało się również nieco wyciszyć nastroje społeczne. W czwartek liderzy opozycji zaapelowali o kilka godzin spokoju przed rozmowami z przedstawicielami władz. – Szansa na zatrzymanie rozlewu krwi jest bardzo duża – stwierdził w środę w nocy Arsenij Jaceniuk. W czwartek o spotkaniu z władzami opowiadał Witalij Kliczko. – Szef MSW Witalij Zacharczenko i prezydent Janukowycz zaprzestaną stosowania siły oraz ogłoszą publicznie decyzję o uwolnieniu wszystkich zatrzymanych – zapowiedział lider UDAR-u. Warunkiem jest powstrzymanie przemocy również po stronie protestujących. Ci nie przyjęli tego ze specjalnym entuzjazmem. Noc z czwartku na piątek przebiegła jednak w stolicy dość spokojnie
Źródło: Unian

Merkel przeciwko sankcjom
Niemiecka Kanclerz Angela Merkel ogłosiła, że jest przeciwna wprowadzeniu sankcji wobec władz Ukrainy, ponieważ mogłoby to zablokować negocjacje. W podobnym tonie wypowiedziały się początkowo także władze UE oraz Polski. Jednak w piątek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Stefan Fule zapowiedział, że Unia może zastosować sankcje jeżeli władze znów zastosują przemoc wobec protestujących.
W piątek do Kijowa ma przyjechać unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule. Na Ukrainę leci także polska wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie do Kijowa przybędzie Catherine Ashton oraz misja Parlamentu Europejskiego.
Gotowość w prowadzeniu negocjacji między władzą a opozycją wyraziła także OBWE.
Źródło: BBC

Davos nie dla Azarowa. Poroszenko przejmuje inicjatywę
Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos cofnęli zaproszenie dla Mykoły Azarowa. Problem w tym, że ukraiński premier był już w Szwajcarii, jednak nikt nie chciał się z nim spotykać. Z programu Forum wykreślono również jego wystąpienie.
– Obecne władze zostały określone jako „persony non-grata” – napisał na swojej stronie na Facebooku przebywający w Davos Petro Poroszenko, bezpartyjny deputowany Werchownej Rady oraz jeden z najbogatszych Ukraińców. Według polityka wkrótce każdy przelew związany z ukraińskimi władzami będzie dokładnie sprawdzany przez Europę oraz Stany Zjednoczone. – Jutro wraz z przedstawicielami Stanów i Unii będziemy kończyć konsultacje dotyczące planu działań dla wyjścia z kryzysu politycznego w Ukrainie – zapowiedział Poroszenko.
Źródło: ZN.UA

Deputowani chcą cofnąć skandaliczne prawa
Do Werchownej Rady wpłynął projekt zniesienia przyjętych w zeszłym tygodniu kontrowersyjnych ustaw. Chodzi o szereg praw mocno uderzających w swobody obywatelskie, przede wszystkim prawo do zgromadzeń oraz kontroli urzędników publicznych. Według domysłów prasy, decyzja o ich zniesieniu może zapaść we wtorek, w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Rady.
Z kolei agencja Liga zapowiada, że w czasie tego samego posiedzenia może zostać podjęta decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
Źródło: Kommentari/Liga

Dramatyczny apel Andruchowycza
– W Ukrainie w pełni realizuje się zbrodnia przeciw ludzkości, za którą odpowiedzialna jest obecna władza. Jeśli w tę sytuację zamieszani są jacyś ekstremiści, to są nimi najwyżsi urzędnicy państwowi – pisze znany pisarz Jurij Andruchowycz w apelu do zagranicznych dziennikarzy. – Naród ukraiński, mówiąc bez przesady, przelewa własną krew w obronie europejskich wartości wolnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Mam nadzieję, że to docenicie – apeluje.
CAŁY TEKST MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE MAGAZYNU „KONTAKT”

Francja wzywa ambasadora Ukrainy
Minister Spraw Zagranicznych Francji Laurent Fabius zapowiedział wezwanie ambasadora Ukrainy w Paryżu Ołeksandra Kupczyszyna. – Chcemy powiedzieć mu o  zaniepokojeniu Francji sytuacją w Kijowie – powiedział minister.
Źródło: Korrespondent

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1380