Ukraiński Łącznik #212

20 stycznia 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Zamieszki w Kijowie. Koktajle Mołotowa, spalone autobusy, Kliczko w pyle gaśniczym
Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w zamieszkach w stolicy. Doszło do próby szturmu na budynek parlamentu i Rady Ministrów. Część demonstrujących zaatakowała blokujące ulice oddziały milicji. Między funkcjonariuszami a cywilami stanął Witalij Kliczko, który próbował powstrzymać pochód. Jeden z protestujących rozpylił na lidera UDAR-u gaśnicę. Przez kolejne kilkadziesiąt minut próbował uspokoić sytuację. Bezskutecznie – demonstrujący spalili kilka samochodów i autobusów blokujących ulice. Użyto również kamieni i koktajli Mołotowa, którymi rzucano w oddziały Berkutu. Jednego z milicjantów wyciągnięto z szeregu i próbowano zanieść na plac Niepodległości. Skończyło się na pobiciu. Milicja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego. W zamieszkach rannych zostało co najmniej kilkanaście osób. Zdjęcia z zamieszek można obejrzeć m.in. na stronie Time.com albo profilu agencji RIA Novosti na Facebooku.
W nocy (ok. godz. 22 czasu kijowskiego) do Kliczki oraz Arsenija Jaceniuka zadzwonił prezydent Janukowycz z propozycją zorganizowania w poniedziałek okrągłego stołu. Do czasu zamknięcia tego wydania „Łącznika” nie były znane szczegóły rozmów.

Lowoczkin odchodzi, ale nie za daleko
Prezydent przyjął dymisję Serhija Lowoczkina z funkcji szefa administracji prezydenta i powołał go na stanowisko swojego doradcy. Lowoczkin pracował w administracji głowy państwa jeszcze za czasów Kuczmy. Jest uznawany za człowieka związanego z grupą RosUkrEnergo oraz Dmytro Firtaszem.
Z administracji odeszli także szef urzędu dostępu do informacji publicznej Denis Iwaniesko oraz Andrij Ermolaiew, dyrektor Instytutu Badań Strategicznych. Portal LB.UA, który podał tę informację, opisuje ich jako ludzi Lowoczkina. Do dymisji podała się również Darka Czepak, rzeczniczka prezydenta.
Źródło: LB.UA

Zacharczenko i Klujew w kolejce na szefa administracji
Zdaniem Wołodymyra Fesenki z Centrum Badań Politycznych „Penta”, jest czterech prawdodobnych kandydatów na następcę Lowoczkina. – Z dużą wątpliwością oceniam szanse Wiktora Medwedczuka na zostanie szefem administracji prezydenta. Możliwe natomiast, że szykują dla niego stanowisko wicepremiera – uważa Fesenko. Wśród bardziej prawdopodobnych kandydatów wymienia znienawidzonego przez opozycję i protestujących na Euromajdanie ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Andrija Klujewa oraz dwóch dotychczasowych zastępców Lowoczkina: Jurija Czmyra i Serhija Larina. – Wyrzucenie Lowoczkina i przyjęcie nowych praw to zakończenie pewnej politycznej epoki. Teraz będzie to taki klasyczny, ostry postsowiecki reżim. O ile pozwoli na to społeczeństwo – ocenia ekspert.
Źródło: Unian

Kolesniczenko o nowym prawie. „Wzorujemy się na Stanach”
Jestem dumny z tego prawa, pracowałem nad nim trzy lata – twierdzi Wadim Kolesniczenko, deputowany Partii Regionów i współautor – wraz z Wołodymyrem Olejnikiem – słynnego projektu nr 3879. Przyjęte w czwartek zmiany wprowadzają m.in. surowe kary za udział w nielegalnych zgromadzeniach, kontrolę treści w internecie oraz zakaz zbierania informacji o funkcjonariuszach publicznych. Równie wiele kontrowersji budzi ograniczenie możliwości działania organizacji pozarządowych finansowanych przez zagraniczne instytucje i obowiązek ich rejestracji jako „zagranicznych agentów”. – Dwa razy zwracałem się do NGO-sów po konsultacje, ale bezskutecznie. (…) Wzorowaliśmy się na kolebce demokracji, Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązuje prawo o obowiązku rejestracji zagranicznych agentów. Analogiczne prawa są także w Holandii i Izraelu – pisze Kolesniczenko w artykule dla „Forbesa”. Deputowany porównuje wszystkie wprowadzone zmiany do przepisów obowiązujących również w państwach Unii Europejskiej i „u tytana demokracji”, jak określił Stany Zjednoczone.
Odniósł się również do zakazu poruszania się samochodów w kolumnach większych niż pięć pojazdów. – To niebezpieczne, jeżeli jedzie kolumna z dziesięciu samochodów. To w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego – pisze polityk.
Źródło: Forbes

Taran: Majdan może stworzyć nową partię
– Z Majdanu narodzi się nowa siła polityczna, która może stać się konkurencją obecnej opozycji – uważa dyrektor Międzynarodowego Instytutu Demokracji Serhij Taran. – Jeżeli taka siła zaproponuje społeczeństwu nowy sposób rządzenia nową jakość, będzie efektywna. Nie powinna wdawać się w populizm i musi zaproponować społeczeństwu nową umowę. Powinna myśleć w kategoriach geopolitycznych, a nie wewnętrznymi kłótniami między władzą a opozycją – podkreśla politolog. Grupą docelową nowej partii ma być klasa średnia, młodzi i biznes. – Taka siła będzie mogła konkurować na wyborach w 2017 roku – zapowiada Taran.
Źródło: Tyżdeń

Fule oburzony zmianami w ukraińskim prawie
Jestem zszokowany. Odwrót Ukrainy od europejskiej drogi budzi głębokie rozczarowanie. To straszne patrzeć jak dzieje się to z tak ważnym dla UE partnerem – powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule w wywiadzie dla agencji Interfax. Podkreślił, że wiele z wprowadzonych przez parlament praw uderza w społeczeństwo obywatelskie. – Daliśmy jasno do zrozumienia ukraińskim władzom, że współpraca, którą budujemy, nie będzie prowadzona między nami a ukraińskim rządem, ale między obywatelami UE i Ukrainy – stwierdził Fule.
Źródło: Interfax

Przez cztery lata zamknięto 1300 szkół
Od 2010 roku na całej Ukrainie zlikwidowano aż 1300 szkół, przede wszystkim na wsiach – ogłoszono w parlamentarnej komisji ds. nauki. Główny powód to brak pieniędzy.- W 2014 roku rząd zamierza wydać na edukację 107,2 mld hrywien, czyli 6,4 proc. PKB. Zgodnie z Ustawą o Edukacji powinno to być to ok. 10 proc. PKB – tłumaczy kierująca komitetem Liliana Hryniewicz.
Źródło: ZN.UA

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1406