Sukces drugiej edycji projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”

31 grudnia 2017 | Autor | Kategoria: Aktualności

Projekt „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2017 roku przez Fundację Energia dla Europy dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

W trakcie realizacji projektu, tj. w okresie od stycznia do grudnia 2017 r. dotarliśmy do ponad 2,5 tysiąca uczniów.

Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów
i techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie.

W dniach 26-28 maja 2017 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli (ze szkół zaagażowanych w projekt) do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich organizacji działających na terytorium Ukrainy.

W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, którym przyszło żyć i funkcjonować na Ukrainie. Byli wśród nich: Pan Rafał Wolski (Konsul Generalny RP we Lwowie), Pan Wojciech Król (Kierownik Wydziału Karty Polaka w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie), Pan Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Pani Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Własysław Kuczyńskiego (23-letni Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie), dr Paweł Kowal (były wiceminister spraw zagranicznych, historyk, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych PAN).

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Brzuchowice, gdzie odbywała się „Lwowska Majówka 2017”, organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz środowiska polskie. W jej trakcie nauczyciele wysłuchali wykładu poświęconego procedurom związanym z Kartą Polaka oraz mieli okazję do rozmów z rodakami mieszkającymi na Ukrainie, którzy dbają o podtrzymywanie polskich tradycji, przy równoczesnym budowaniu dobrosąsiedzkich relacji z Ukraińcami.

Zwieńczeniem wizyty był spacer po zabytkowych uliczkach starego miasta we Lwowie oraz obejrzenie spektaklu w Teatrze Polskim i rozmowa z jego aktorami.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

339