Relacja z wyjazdu młodzieży do Muzeum Emigracji w Gdyni – „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”

22 czerwca 2016 | Autor | Kategoria: Aktualności, Galeria

W dniach 15-16 czerwca laureaci konkursu poświęconego Polakom na Wschodzie wzięli udział w wycieczce do Muzeum Emigracji w Gdyni. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PZU.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów oraz techników – musieli wykazać się wiedzą dotyczącą szeroko rozumianej historii oraz teraźniejszości naszych rodaków ze Wschodu. W poradzeniu sobie z przygotowanym na tę okoliczność testem pomogły materiały edukacyjne opracowane przez ekspertów współpracujących z FEdE.

W wyjeździe wzięło udział 50 osób (młodzież oraz opiekunowie), z 5 województw oraz 15 szkół. Najważniejszym punktem wyprawy była oczywiście wizyta w gdyńskim Muzeum Emigracji – pierwszej placówce, która w kompleksowy sposób przedstawia historię tego niezwykle ważnego zjawiska. Muzeum znajduje się w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. Doświadczeni edukatorzy dokładają wszelkich starań, aby o losach Polaków na świecie opowiadać w ścisłym związku ze współczesnością – historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała, która wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród młodzieży.

Istotnym punktem wycieczki była także konferencja, podczas, której młodzi mieli okazję spotkać się z ojcem dr Robertem Zbierańskim (wicedyrektorem Domu Pojednania i Spotkań, pedagogiem), który opowiedział o działalności placówki, jej charyzmacie oraz planach na przyszłość – oczywiście z typową dla Franciszkanów swadą i optymizmem.

Po części oficjalnej uczestnicy wyjazdu udali się na spacer, podczas którego mogli podziwiać uroki starego miasta w Gdańsku.

Następnego dnia, tj. 16 czerwca, młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w drogę powrotną, docierając do swoich domów w godzinach wieczornych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

744