Lelonek w PR24: Bierność Zachodu pokazuje, że rosyjski plan może być realizowany

3 września 2014 | Autor | Kategoria: Aktualności

Na wschodzie Ukrainy inicjatywę przejęły oddziały rosyjskie i wypychają one coraz dalej zwycięskie do tej pory siły ukraińskie. Wojna przybiera na sile, a kolejne rozmowy najwyższego szczebla nie przynoszą rezultatów.
Ukraińskie siły rządowe wycofały się z lotniska w Ługańsku, a rozmowy grupy kontaktowej w Mińsku Rosja-Ukraina-OBWE zakończyły się fiaskiem. Walki na wschodzie Ukrainy przybierają na sile, a wojska rosyjskie są coraz skuteczniejsze.

Plan Moskwy

Trwa wojna na froncie, trwa wojna dyplomatyczna. Spotkania na najwyższym szczeblu nie przynoszą rezultatów, a wprowadzanie sankcji  szkodzi obu stronom konfliktu. Rosja działa nieprzewidywalnie, ponieważ z jednej strony eskaluje napięcie, a z drugiej wzywa do pokojowego rozwiązania konfliktu.

– Wiele elementów z rosyjskich działań jest zaplanowanych, a Rosja reaguje na odpowiedzi Zachodu, co jest wypadkową większego planu. Kiedy Zachód skupiał się na rozmowach pokojowych, to Rosja szykowała ofensywę. Bierność Zachodu pokazuje, że rosyjski plan może być realizowany – mówił w PR24 Adam Lelonek, ekspert ds. polityki zagranicznej Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Atomowy szantaż ze strony Rosji?

Minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej twierdzi, że Rosja nieoficjalnymi kanałami groziła Ukrainie użyciem broni jądrowej w razie kontynuowania oporu. Informacji nie da się zweryfikować, ale można ją potraktować jako kolejny element wojny informacyjnej.

– Trzeba pamiętać, że wiele sił na Ukrainie odwołuje się do faktu, że w zamian za gwarancję granic ze strony między innymi Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych kraj zrezygnował ze swojego arsenału atomowego. Wykładania problemu jest taka, że jeśli Ukraina miałaby swoje głowice, to konfliktu by nie było. Argument ten wpisuje się w szerszy kontekst szukania przez Ukrainę możliwości reagowania oraz zwiększania poczucia bezpieczeństwa. Nie ma jednak kategorii absolutu, że Rosja nie byłaby w stanie użyć broni jądrowej, jakkolwiek wydaje się to niesamowite – powiedział Gość PR24.

PR24/GM

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1189