Kto jest kim w ukraińskim rządzie

28 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Ukraiński Łącznik, Ukraiński Łącznik
Jest nowy rząd. Jaceniuk premierem
W czwartek Werchowna Rada powołała nowy rząd Ukrainy. Kierować nim będzie Arsenij Jaceniuk.

Skład Rady Ministrów:
Pierwszy wicepremier Witalij Jarema (generał milicji w stanie spoczynku, dawniej związany z Naszą Ukrainą, obecnie deputowany Batkiwszczyny do Werchownej Rady)
Wicepremier Ołeksandr Sycz (działacz Swobody z Iwano-Frankowska, historyk. Deputowany od 2012 roku)
Wicepremier, minister rozwoju regionalnego Wołodymyr Hrojsman (mer Winniccy, cieszący się rekordowym poparciem w swoim mieście – w czasie ostatnich wyborów otrzymał prawie 80 proc. głosów. Bezpartyjny, choć cieszący się względami u oligarchy Petra Poroszenki – w Winnicy znajduje się fabryka firmy Roshen)
Szef Kancelarii Ostap Semerak (dawniej związany z juszczenkowską Naszą Ukrainą oraz  Reformami i Porządkiem, obecnie z Batkiwszczyną)
Minister ochrony zdrowia Ołeh Musij (lekarz, koordynator służby medycznej Majdanu. Główny postulat – walka z korupcją w służbie zdrowia)
Minister obrony Michaił Tenjuh (admirał, były głównodowodzący Marynarki Wojennej. Związany ze Swobodą, w rządzie cieni tej partii wyznaczony właśnie na ministra obrony)
Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow (Członek Batkiwszczyny, wcześniej związany z Naszą Ukrainą i Wiktorem Juszczenką – w 2004 roku był zastępcą sztabu wyborczego w regionie charkowskim. Po pomarańczowej rewolucji został szefem administracji w tym regionie, usunięty ze stanowiska w 2010 roku po udzieleniu mu przez radę obwodową wotum nieufności. W latach 2010-2012 przebywał we Włoszech)
Minister infrastruktury Maksym Burbak (do 2008 roku zajmował się prowadzeniem firmy handlowej. Jest członkiem Frontu Zmian Arsenija Jaceniuka. Deputowany do Werchownej Rady od 2012 roku)
Minister finansów Ołeksandr Szłapak (ekonomista, w administracji rządowej od końca lat 90., sprawował już funkcję ministra finansów w latach 2001-2002)
Minister polityki socjalnej Ludmiła Dinisowa (od lat 90. związana z administracją Autonomicznej Republiki Krym. Deputowana do Werchownej Rady od 2006 roku. Kierowała już ministerstwem polityki socjalnej w latach 2007-2010.)
Minister sprawiedliwości Pawło Petrenko (pracował w sektorze finansowym, m.in. w Oszczadbanku, oraz jako prawnik. Pełnił funkcję głównego prawnika Frontu Zmian. Deputowany Rady Najwyższej od ostatnich wyborów)
Minister kultury Jewhen Niszczuk (aktor, od pierwszych dni obecny na scenie Euromajdanu i pełniący nieoficjalną funkcję „wodzireja rewolucji”. Podobną rolę pełnił także w czasie pomarańczowej rewolucji)
Minister rozwoju gospodarczego i handlu Pawło Szeremeta (były rektor Kijewo-Mohylańskiej Szkoły Biznesu, prezydent Kijowskiej Szkoły Gospodarczej. Studiował w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech)
Minister polityki rolnej Ihor Szwajka (prawnik z wykształcenia, członek Swobody od 2007 roku. Szef charkowskich struktur tej partii, w 2010 roku kandydował na mera miasta, jednak uzyskał jedynie 0,84 proc. głosów)
Minister ekologii Andrij Mochnik (bliski współpracownik Ołeha Tiahnyboka, deputowany Swobody w Werchownej Radzie)
Minister edukacji i nauki Serhij Kwit (rektor Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, ostro sprzeciwiający się działalności poprzedniego ministra, Dmytro Tabacznyka)
Minister młodzieży i sportu Dmytro Bułatow (jeden z liderów Automajdanu, kilka tygodni temu porwany i torturowany przez nieznanych sprawców. Zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu. Aktywista społeczny, działający m.in. na rzecz ograniczenia sprzedaży alkoholu nieletnim)
Minister paliw i energetyki Jurij Prodan (od lat 90. pracuje w sektorze energetycznym, m.in. w UkrEnergo i KiewEnergo. Minister paliw i energetyki w drugim rządzie Julii Tymoszenko w latach 2007-2010. Związany z oligarchą Ihorem Kołomojskim)

Na sekretarza Rady Bezpieczeństwa wyznaczono Andrija Parubija, deputowanego Batkiwszczyny i głównego komendanta Samoobrony Majdanu. Z kolei dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł ma kierować nowopowołanym urzędem do walki z korupcją.
Początkowo ogłoszono, że do rządu jako wicepremier i minister ds. integracji europejskiej wejdzie Borys Tarasiuk. Sam deputowany Batkiwszczyny i były minister spraw zagranicznych ogłosił wieczorem, że nie ma zamiaru wchodzić do rządu.
Ogłoszono także program nowego rządu. Większość punktów dotyczy poprawy sytuacji gospodarczej kraju. W pierwszych trzech określono konieczność utrzymania suwerenności i stabilności Ukrainy, powrót do starań o stowarzyszenie z Unią Europejską oraz utrzymanie dobrosąsiedzkich stosunków z UE. Całość można przeczytać tutaj (jęz. ukraiński).

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1665