Finał akcji „Z książką na Wschód”

24 lutego 2014 | Autor | Kategoria: Aktualności, Galeria

21 lutego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca akcję „Z książką na Wschód”. Jej celem jest pomoc naszym rodakom na Wschodzie. W ramach akcji od 1 grudnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. każdy mógł kupić książkę w jednej z 135 księgarń i wrzucić ją do odpowiedniego kosza. Ostatecznie zebrano 26 591 nowych książek. Trafią one do Związku Polaków na Białorusi oraz Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, które zdecydują na miejscu, komu i gdzie je przekazać.

Akcja zorganizowana została przez Fundację Energia dla Europy, Związek Polaków na Białorusi oraz Federację Organizacji Polskich na Ukrainie. Wsparł ją poseł Paweł Kowal, Poseł do Parlamentu Europejskiego, który w czasie konferencji podziękował wszystkim za udział w akcji, w szczególności księgarniom i firmom, a także koordynatorom, wolontariuszom i dzieciom z różnych szkół. Paweł Kowal wspomniał także o Emilii Chmielowej, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, która była nieobecna na spotkaniu z powodu bieżących wydarzeń u naszego wschodniego sąsiada.

Andżelika Borys, działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, która także wspierała akcję, nie kryła zaskoczenia z jej rezultatów. „Książki trafią do szkół, przedszkoli i prywatnych osób. Dla nas najważniejsze jest, aby te książki służyły do nauki języka polskiego” – powiedziała.

Organizatorzy akcji podkreślili, że duże zainteresowanie akcją świadczy o tym, że jest ona potrzebna i powinna być kontynuowana w przyszłości.

Akcji patronowały: „Rzeczpospolita”, Polsat News, Instytut Książki oraz Telewizja Biełsat.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1502