Bałtycki Łącznik 30.07.2013

30 lipca 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba dnia
22,6 miliarda litów – tyle według prognoz Litewskiego Ministerstwa Finansów ma wpłynąć do budżetu w 2014 r. Jest to kwota o 1 miliard większa od planowanego wpływu w roku 2013.
Źródło: The Balic Course

Litwa

Litwa, Łotwa oraz Polska zaostrzają kontrole na granicy z Białorusią
Na Litwę od ubiegłego wtorku nie wjedzie się bez dezynfekcji butów na przejściu granicznym. Te środki bezpieczeństwa podejmowane są w związku z wystąpieniem na Białorusi afrykańskiego pomoru świń.
Na wszystkich przejściach granicznych obywatele, którzy wjeżdżają z Białorusi, będą musieli zdezynfekować obuwie. W tym celu będą musieli przejść po specjalnych ścieżkach, nasyconych środkiem dezynfekującym. Ci, którzy odmówią przejścia tej procedury, nie zostaną wpuszczeni na terytorium któregokolwiek z krajów Unii. Od ubiegłego tygodnia na granicy litewsko-białoruskiej dezynfekowane są samochody.
Źródło: Głos Rosji, Delfi, RMF FM

Ostrzejsze kary za jazdę po alkoholu
Premier Algirdas Butkevičius oświadczył, że we wrześniu do Sejmu trafią projekty ustaw dotyczące zaostrzenia kar za łamanie przepisów drogowych.
Premier Litwy zaznaczył, że jeden z projektów przewiduje powrót do systemu punktowego za naruszanie przepisów drogowych, aby recydywiści tracili prawo jazdy. Jedna z propozycji przewiduje, że kierowca, który spowodował wypadek w stanie nietrzeźwym, a skutki którego były tragiczne, powinien stracić prawo jazdy na zawsze.
W związku z tragicznymi wypadkami w ostatnim okresie, została wzmożona kontrola policyjna, szczególnie w weekendy.
Źródło: Delfi

Marsz LGBT w Wilnie. 28 osób zatrzymanych

źródło Lenta.ru

źródło Lenta.ru

Wileńska policja zatrzymała w sobotę 28 osób, które zakłócały przejście drugiego w historii miasta marszu homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów. Jak donoszą media, na ulicy Gedymina uczestnicy marszu zostali obrzuceni jajkami przez liczącą kilkaset osób kontrmanifestację.
Źródło: Delfi, The Lithuania Tribune , 15min.lt/ Wprost

Kolejny wyrok za podżeganie do nienawiści Polaków
Wileński Sąd Rejonowy uznał Sauliusa Ž. za winnego podżegania do nienawiści. Mężczyzna nawoływał do rozstrzelania Polaków. Wilnianin musi zapłacić 910 litów kary.
W toku dochodzenia ustalono, że 23 października ubiegłego roku Saulius Ž. na portalu społecznościowym skomentował zdjęcie, na którym był odzwierciedlony konflikt obywateli Litwy i Polski. Komentarz wilnianina, który brzmiał: „Rozstrzelać Polaków!!! Wszystkich!!!”, sąd uznał jako podżegający do nienawiści oraz nawołujący do przemocy wobec innego narodu.
Sędzia Danutė Mickevičienė skazała mężczyznę na 1300 litów kary, jednak uwzględniając to, że Saulius Ž. przyznał się do winy, karę zmniejszono o jedną trzecią.
Źródło: Delfi

Łotwa

Prywatna Cessna zmuszona do lądowania
Prywatny samolot zarejestrowany we Włoszech naruszył w poniedziałek 22 lipca przestrzeń powietrzną Rosji i Litwy.
Rosyjskie siły powietrzne wysłały dwa myśliwce Su-27. Lecąca z Polski do Norwegii Cessna po kontakcie wzrokowym z rosyjskimi myśliwcami skierowała się w kierunku Litwy. Wobec braku pozwolenia na lądowanie na terytorium Litwy, myśliwce NATO patrolujące przestrzeń powietrzna państw bałtyckich odprowadziły ten dwumiejscowy samolot na lotnisko w Ventspils na Łotwie.
Źródło: RIA Novosti

Estonia

Estonia zmniejsza dług publiczny
Estonia oraz Niemcy są jedynymi krajami w strefie euro, którym w pierwszym kwartale tego roku udało się zmniejszyć dług publiczny – podał Eurostat.
Dług Estonii spadł do 10% PKB (w ostatnim kwartale 2012r. wynosił 10,1%), natomiast w Łotwie jest to 39,1%, a na Litwie wynosi 40,8% PKB.
Kraje strefy euro przeżywają najdłuższe spowolnienie gospodarcze od wprowadzenia tej waluty w 1999r. 5 z 17 krajów strefy euro obecnie korzysta z pomocy międzynarodowych instytucji kredytowych.
Źródło: The Balic Course

Prezydent Estonii w Polsce
W dniach 22-23.07.2013r. przebywał w Polsce z roboczą wizytą Prezydent Republiki Estońskiej Toomas Hendrik. Program wizyty obejmował rozmowy z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim oraz udział w dorocznej naradzie polskich ambasadorów. Prezydenci Polski i Estonii odsłonili wspólnie w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku tablicę pamiątkową poświęconą dowódcy estońskich sił zbrojnych okresu przedwojennego, generałowi Johanowi Laidonerowi.
Toomas Hendrik Illves podczas spotkania z Bronisławem Komorowskim oświadczył, że jeśli Mołdawia, Gruzja i Ukraina chcą włączyć się do wspólnoty europejskiej, muszą wzmocnić demokratyczne reformy.
Źródło: The Balic Course , Oficjalna strona Prezydenta RP , ERR News , Rzeczpospolita

Standard & Poor’s podniosła rating Estonii
Agencja Standard & Poor’s podała, że długoterminowy rating obligacji rządowych będzie na poziomie AA-, tj. czwartym najwyższym stopniu inwestycji, na równi z Czechami.
Analitycy agencji wskazują na silne finanse publiczne i sprężysty wzrost gospodarczy, który wyniesie średnio 3,4 procent między 2013 a 2016 rokiem.
Źródło: Bloomberg

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1815