Bałtycki Łącznik 25.09.2013

25 września 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba dnia
54 proc. mieszkańców Estonii ma lub miało kredyt w ostatnich pięciu latach. Najpopularniejszą formą zadłużania były karty kredytowe oraz kredyty hipoteczne.

Litwa

Spotkanie szefów dyplomacji UE
W dniach 6-7 września br. w Wilnie przebywał minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, który wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE.
Wiodącymi tematami nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Wilnie było Partnerstwo Wschodnie i przygotowania do listopadowego szczytu w Wilnie. Ministrowie rozmawiali również o sytuacji w Syrii, a także wypracowali stanowisko UE dotyczące sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ministrowie rozmawiali także o wspólnej europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony.
W sobotę rano w jednej z sesji wziął udział Sekretarz Stanu USA John Kerry. W spotkaniu uczestniczyła także Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton.
Litwa i Polska liczą na podpisanie w trakcie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina i parafowanie umów stowarzyszeniowych z krajami obecnie je negocjującymi.
– Mamy pozytywne sygnały. Wszyscy w Unii mają nadzieję na sukces tego szczytu, czyli podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i parafowanie jej z innymi krajami. W przygotowaniach do szczytu polska dyplomacja bardzo ściśle współpracuje z dyplomacją litewską – powiedział Marcin Bosacki, rzecznik prasowy MSZ RP.
W sobotę rano (7 września) odbyło się nieoficjalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. W południe miała miejsce specjalna konferencja prasowa Linasa Linkevičiusa oraz Radosława Sikorskiego. R. Sikorski pogratulował Litwie przebiegu prezydencji w UE oraz nazwał L. Linkevičiusa „swoim przyjacielem”.
– Bardzo mi miło być w Wilnie po raz czwarty jako minister spraw zagranicznych. I jeszcze raz gratuluję Litwie zwycięstwa w koszykówce po wczorajszym meczu. Gratuluję też dotychczasowego przebiegu prezydencji w Unii Europejskiej. Przypominam, że Polska zarówno politycznie, jak i praktycznie, wspiera Litwę. Zależy nam na sukcesie wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego – powiedział zebranym dziennikarzom Sikorski.
Źródło:  L24 , Radio Znad Wilii , The Lithuania Tribune , Gazeta.pl , TV Newsroom , The Guardian

Anders Fogh Rasmussen z wizytą w Wilnie
Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w sobotę 7 września przybył z wizytą do stolicy Litwy. Tematem rozmów była sytuacja w Syrii oraz bezpieczeństwo w basenie Morza Bałtyckiego. Szef Sojuszu uroczyście otworzył natowskie Centrum Doskonałości Bezpieczeństwa.
Podczas wizyty w Wilnie szef Sojuszu odrzucił jako całkowicie nie do przyjęcia oświadczenie lidera rosyjskiej Liberalnej Partii Demokratycznej Władimira Żyrinowskiego, który powiedział, że kraje bałtyckie będą zajęte lub zniszczone, jeśli zdecydują się na wsparcie militarne uderzenia na Syrię.
– Oczywiście łatwo odrzucić te stwierdzenia jak absurdalne. Jednak musimy także przyjąć takie oświadczenie jako poważne i jest ono całkowicie nie do przyjęcia. Bardzo bym chciał usłyszeć oficjalne stanowisko władz rosyjskich dystansujące się od takich absurdalnych stwierdzeń – powiedział szef NATO.
Źródło: The Lithuania Tribune , strona NATO , 15min.lt

Parlament wznawia prace
Litewski Sejm wznowił obrady od uroczystego wystąpienia Nuncjusza Apostolskiego abp Luigi Bonazziego z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Litwie.
Priorytety jesiennej sesji Sejmu przedstawił pierwszy zastępca przewodniczącego Vytautas Gapšys. Rząd zamierza oddać pod głosowanie ponad 140 głównych wniosków ustawodawczych, a prezydent Dalia Grybauskaite około 220 ​​projektów. Najważniejsze będzie uchwalenie przyszłorocznego budżetu. Parlamentarzyści zapowiadają prace nad zwiększeniem przejrzystości w dziedzinie zamówień publicznych oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych, zapewnienie lepszych warunków dla małych i średnich przedsiębiorstw do udziału w zamówieniach publicznych. Zgodnie z harmonogramem odbędzie się 45 posiedzeń plenarnych. Sejm zbiera się corocznie w dwóch sesjach, wiosennej i jesiennej. Wiosna zaczyna 10 marca i kończy się 30 czerwca. Sesja jesienna rozpoczyna się 10 września i kończy 23 grudnia. Sejm może postanowić o przedłużeniu sesji.
Źródło: L24 , 15min.lt

Partia Pracy chce się połączyć z Partią Chrześcijańską
Partia Pracy, będąca częścią litewskiej koalicji rządzącej, zamierza połączyć się z Partią Chrześcijańską Giedymina Vagnoriusa. Podczas posiedzenia Partii Pracy w Kiejdanach, jej lider Vytautas Gapšys ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie fuzji.
Partia Chrześcijańska została założona w 2010 z połączenia Chrześcijańsko – Konserwatywnego Związku Socjalnego z Litewską Chrześcijańsko – Demokratyczną Partią. Na czele ugrupowania stoi były premier Giedymin Vagnorius. Partia nie ma mandatów w obecnym parlamencie Litwy.
Źródło: The Lithuania Tribune

Chevron wygrał przetarg na wydobycie gazu łupkowego
Litewskie ministerstwo środowiska ogłosiło, że przetarg na poszukiwania i wydobycie gazu z łupków w tym kraju wygrał amerykański koncern Chevron. Firma była jedynym uczestnikiem postępowania przetargowego.
Zwycięzcę przetargu ostatecznie ma zatwierdzić litewski rząd w ciągu najbliższych pięciu dni, następnie – w ciągu 90 dni – pomiędzy Chevronem a rządem Litwy mają być zawarte odpowiednie porozumienia. – Koncern spełnił wszystkie warunki i inna decyzja ze względów prawnych nie mogła być podjęta – podkreśliła wiceminister środowiska Daiva Matoniene.
Według danych amerykańskiej agencji informacyjnej ds. zasobów energetycznych (Energy Information Administration), złoża gazu w łupkach znajdują się w południowo-zachodniej części Litwy i ciągną się w stronę Polski i obwodu kaliningradzkiego. Złoża mają się znajdować na głębokości od 1,5 do 2 km.
Szacuje się, że gazu z łupków wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb Litwy przez 30-50 lat. Obecnie Litwa rocznie zużywa rocznie ok. 3 mld m sześc. gazu dostarczanego przez Gazprom.
Źródło: Delfi,  Portal Górniczy NetTG.Pl , L24.lt , the Lithuania Tribune

Łotwa

Valdis Dombrovskis na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Premier Łotwy Valdis Dombrovskis wziął udział w 23. Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Krynicy. Podczas swego wystąpienia podkreślił osiągnięcia Łotwy w przezwyciężaniu kryzysu oraz omawiał korzyści wynikające ze wstąpienia do strefy euro.
Premier Łotwy spotkał się także z Premierem Polski Donaldem Tuskiem, z którym omówił projekty energetyczne oraz infrastrukturalne realizowane przez państwa bałtyckie, które pozwolą na jeszcze sprawniejszą integrację.
Źródło: The Baltic Course

Estonia

Parlament odrzucił projekt powołania Komisji ds. Równouprawnień Płci
Społeczny projekt ustawy do utworzenia specjalnej komisji parlamentarnej w sprawie równości płci wspierany przez Socjaldemokratów został odrzucony przez Parlament.
„Podczas gdy jedenaście lat temu różnica płac pomiędzy kobietami a mężczyznami wynosiła 22 procent, obecnie wynosi 28 procent” – powiedziała Marianne Mikko z Partii Socjaldemokratów podkreślając jednocześnie, że niższe płace oznaczają też niższe emerytury dla kobiet.
Przeciwko projektowi opowiedziało się 45 deputowanych, a za uchwaleniem ustawy zagłosowało 23. Zdaniem przedstawicieli Partii Reform problemem Ministerstwo Spraw Socjalnych jest najlepszą instytucją do rozwiązania tego problemu.
Źródło: ERR News

Spadek estońskiego eksportu
W porównaniu do lipca ubiegłego roku, eksport estońskich towarów spadł o 10 proc., a import o 1 proc. – podał Urząd Statystyczny. Eksport spada już drugi miesiąc z rzędu, osiągając poziom z lipca 2011 roku.
W lipcu eksport towarów osiągnął wartość blisko miliarda euro. W porównaniu do lipca ubiegłego roku, zmniejszył się o 104 mln euro, a import o 16 mln euro. Najważniejszymi krajami przeznaczenia estońskiego eksportu były tradycyjnie Szwecja, Finlandia oraz Rosja.
Źródło: E24 , The Baltic Course

Darmowy przejazd w Tallinie
W tym roku Tallin, jako pierwsza stolica w Europie, zlikwidował opłaty za przejazd komunikacją miejską. Po pięciu miesiącach władze miasta podają, że znaczna część mieszkańców przeniosła się z prywatnych samochodów do tramwajów i autobusów.
Do tej pory kilka miast zdecydowało się na ten odważny krok, m.in. belgijskie Hasselt. Darmową komunikację publiczną wprowadzono tam w 1997 roku, kiedy około 1000 osób dziennie korzystało z autobusów. 10 lat później ta liczba wzrosła do 12,6 tysięcy. Prowadzenie takich usług stało się nierentowne i w Hasselt postanowiono przywrócić opłaty za przejazd.
W Tallinie również rozważano, czy koszt bezpłatnych przejazdów zrównoważą korzyści dla społeczeństwa i środowiska. W 2012 roku przeznaczono na transport publiczny 53 mln euro, z czego przychody z biletów przyniosły około 17 mln euro, w tym 5 mln od turystów.
Źródło: E.Droga.Pl

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1605