Bałtycki Łącznik 22.07.2013

22 lipca 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik

Liczba dnia
69,1 proc. Litwinów pozytywnie ocenia Prezydent Dalię Grybauskaitė. Równie dobrą opinię wśród obywateli ma premier Algirdas Butkevičius (61,2 proc.). Sondaż przeprowadzony został na zamówienie „Lietuvos Rytas ” w dniach 5 – 15 lipca 2013 roku.
Źródło:  The Lithuania Tribune

Litwa

Nowy ambasador RP w Wilnie
Od zeszłego tygodnia Polskę reprezentuje na Litwie nowy ambasador – Jarosław Czubiński. We wtorek 17 lipca złożył u prezydent Dali Grybauskaitė listy uwierzytelniające. Ceremonię poprzedziła wizyta Ambasadora w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Litwy, gdzie J.E. Jarosław Czubiński spotkał się z wiceministrem resortu Nerisem Germanasem oraz dyrektorem Departamentu Spraw Europejskich Tomasem Gulbinasem.
Źródło: L24.lt , Radio Znad Wilii , Ambasada RP w Wilnie

Państwa bałtyckie rozmawiają z Hitachi
Na Litwie przebywa delegacji firmy Hitachi, która zamierza budować w tym kraju elektrownię atomową. W rozmowach biorą udział także przedstawiciele firm energetycznych z Łotwy i Estonii.  Przedstawiciele rządów krajów bałtyckich zgodnie poinformowali, że pracują nad dokładną analizą ekonomiczną.
Minister Spraw Zagranicznych Litwy Lynas Linkevicius podczas rozmowy z wiceprezesem Hitachi Koji Tanaka podkreślił, że udział firmy japońskiej firmy w projekcie budowy nowej elektrowni jądrowej dałby dodatkowy impuls do dwustronnych stosunków litewsko – japońskich.
Źródło: The Baltic Course

Christine Lagarde z wizytą w Wilnie
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė spotkała się z dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Tematem rozmów była sytuacja gospodarcza w Europie oraz priorytety litewskiej prezydencji. Dalia Grybauskaitė i Christine Lagarde rozmawiały o przyczynach spowolnienia światowej gospodarki i przestrzegania polityki fiskalnej.
Źródło: The Lithuania Tribune , The Baltic Times , L24.lt

Nazwiska pisane tylko po litewsku
Sąd Najwyższy w Wilnie orzekł, że imiona i nazwiska w oficjalnych dokumentach mają być pisane wyłącznie po litewsku. Sąd podkreślił, że po przygotowaniu nowych uregulowań prawnych, dane te będą mogły być pisane również w innym języku, ale nie na pierwszych stronach pism oficjalnych.Sprawę do Sądu Najwyższego wniosła obywatelka Litwy, która wyszła za mąż za Australijczyka, a której nazwisko w paszporcie zostało zapisane litewskimi literami – zamiast „W” – „V”. Sąd zwrócił uwagę na artykuł 14, Konstytucji Republiki Litewskiej, który mówi, że językiem państwowym jest litewski i dlatego nazwiska obywateli Litwy mają być pisane wyłącznie według pisowni litewskiej. W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Juozas Bernatonis zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego z prośbą, by wyjaśnił, czy pisownia nazwisk nie po litewsku byłaby sprzeczna z ustawą zasadniczą. Polacy na Litwie od ponad 20 lat walczą o prawo do pisowni swoich imion i nazwisk po polsku. Gwarantuje im to również Traktat międzypaństwowy z 1994 roku.
Źródło: DELFI , Polskie Radio

Dalia Grybauskaitė spotkała się z premierem Gruzji

źródło - lrp.lt

źródło – lrp.lt

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė spotkała się w piątek z premierem Gruzji Bidziną Iwaniszwilim. Głównym tematem były stosunki Unii Europejskiej z Gruzją oraz przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie bieżącego roku.
Dalia Grybauskaitė wyraziła nadzieję, że szczyt w Wilnie przyniesie pożądane rezultaty. – Unia Europejska oraz Gruzja dążą do pomyślnego zakończenia negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej. Jednak bardzo ważne jest, aby Gruzja nadal dokonywała reform, realizowała podstawowe zasady demokracji i praworządności – podkreśliła prezydent Litwy.
Szef gruzińskiego rządu spotkał się także z premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem w celu omówienia dwustronnej wymiany handlowej, integracji Gruzji z UE i NATO, a także liberalizacji reżimu wizowego.
Źródło: The Baltic Course

Gazprom c/a Chevron: Bitwa o przyszłość energetycznej wyspy
Rząd litewski daje zielone światło firmie Chevron na poszukiwania gazu łupkowego, który ma być alternatywą dla rosyjskiego gazu. Oficjalna decyzja rządu będzie jednak podjęte we wrześniu, bowiem amerykański gigant energetyczny potrzebuje więcej ekspertyz prawnych.  Ponadto litewski rząd chce poznać badania środowiskowe.
Według szacunkowych badań, litewskie źródła gazu zapewnią stały dostęp na okres od 30 do 50 lat. W chwili obecnej głównym dostawcą jest Gazprom, a Litwa zmuszona jest płacić wygórowaną cenę za to paliwo. Według danych Eurostatu z 2009 roku, aż 34% gazu import_owanego do Unii Europejskiej pochodzi z Rosji. Bułgaria, Finlandia, Litwa, Łotwa oraz Estonia są całkowicie uzależnione od rosyjskiego surowca.
Źródło: The Lithuania Tribune L24.lt , Kurier Wileński

Rząd planuje zmiany podatkowe
Premier Litwy Algirdas Butkevičius zapowiedział zmiany w systemie podatkowym. Nie podał jednak szczegółów, informując jedynie, że zmiany te nie będą dotyczyły ubezpieczeń społecznych czy pojazdów.
Z uwagi na przygotowania gospodarki na wejście do strefy euro, potrzebne są zmiany w przyszłorocznym budżecie, aby utrzymać ścisłą dyscyplinę fiskalną. Premier Litwy podkreślił, że zakres zmian zostanie określony po wyliczeniu wpływów do budżetu, ale nie szybciej niż we wrześniu lub październiku.
Już wcześniej rząd Algirdasa Butkevičiusa prowadził prace przygotowawcze nad wprowadzeniem podatku od nieruchomości będących własnością osób fizycznych. Premier Litwy zapewnił jednocześnie, że nie zostaną obniżone stawki podatku VAT.
Źródło: 15min.lt

Łotwa

Inwestorzy z Kazachstanu aktywni nad Bałtykiem
Inwestorzy z Kazachstanu są coraz bardziej zainteresowani wejściem ze swoimi pieniędzmi do krajów bałtyckich. Szczególne zainteresowani są obiektami portowymi w Estonii i na Łotwie w celu zapewnienia sobie dostępu do Morza Bałtyckiego. W ostatnim czasie zwiększyła się sprzedaż nieruchomości obywatelom Kazachstanu, zaś zdaniem ekspertów Kazachstan pretenduje do roli koordynatora transportu towarów pomiędzy Chinami a Unią Europejską.
Źródło: The Baltic Course

Łotwa zwalcza korupcję
Łotewskie Biuro ds. Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) w ciągu 11 lat swojego istnienia doprowadziło do ukarania bądź usunięcia ze stanowisk ponad 1400 urzędników państwowych.
W czwartek 18 lipca 2013 r. na wniosek KNAB weszła w życie poprawka w ustawie o przeciwdziałaniu korupcji, która pozwoli na publikowanie nazwisk ukaranych urzędników oraz tych, którzy zajmują państwowe stanowisko mimo prawnych ograniczeń bądź zakazów.
Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji zostało powołane w październiku 2002r. Jego zadaniem jest zwalczanie korupcji na Łotwie w skoordynowany i całościowy sposób poprzez prewencję, wykrywanie oraz edukację. Nadzór sprawuje premier, ale jedynie w zakresie legalności podejmowanych działań.
Źródło: The Baltic Course

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1977