Bałtycki Łącznik 21.10.2013

21 października 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
„Bałtycki Łącznik” Fundacji Energia dla Europy

Redaguje Marek Połoński

Litwa

Sikorski i Linkevičius na konferencji w Wilton Park
O przyszłości Partnerstwa Wschodniego po planowanym na listopad br. szczycie w Wilnie rozmawiali w szefowie dyplomacji Polski i Litwy na konferencji 14 października w Wilton Park w Londynie.
Celem spotkania było omówienie sposobów skutecznego realizowania zadań przyjętych miedzy innymi w związku ze zbliżającym się szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także możliwości dalszego rozwoju tej polityki.  Ministrowie spraw zagranicznych RP, Republiki Litewskiej i Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili gotowość do wspierania krajów partnerskich w ich wysiłkach na rzecz wdrażania reform i umów stowarzyszeniowych.
Źródło: msz.pl , the Lithuania Tribune

Niewierowicz spotka się z członkiem zarządu Gazpromu
Minister energetyki Jarosław Niewierowicz spotka się z zastępcą prezesa zarządu Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewym.
Ministerstwo energetyki poinformowało, że w liście rosyjski koncern zaprasza do kontynuacji dyskusji oraz do omówienia pozycji obu stron i uzgodnienia kolejnych kroków. Wcześniej Niewierowicz przyznał, że na razie Litwa nie znajduje wspólnego języka z Gazpromem oraz ma nadzieję, że Gazprom obniży cenę na gaz chociażby do poziomu rynkowego. Obecnie Litwa płaci za rosyjski gaz 479 dolarów za tysiąc metrów kwadratowych.
Źródło: Delfi

Litwa wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ
Litwa od 1 stycznia 2014r. będzie jednym z dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Jako członek Rady Bezpieczeństwa, Litwa będzie uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w kluczowych problemach globalnego bezpieczeństwa. Po prezydencji, dla Litwy jest to nowe wyzwanie, jak również zaangażowanie w całej międzynarodowej społeczności – napisała na swojej stronie internetowej Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Źródło: The Baltic Course , Delfi , The Lithuania Tribune

Łotwa

Przyrost naturalny na Łotwie nadal ujemny
Centralne Biuro Statystyczne podało, że w ciągu 9 miesięcy 2013r. urodziło się 1740 dzieci. W porównaniu z wrześniem 2012r., liczba urodzeń jest wyższa o 250 noworodków.
Liczba urodzeń nie obejmuje dzieci urodzonych za granicą. Ponieważ liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń, przyrost naturalny na Łotwie pozostaje nadal ujemny. Liczba ludności Łotwy zmniejszyła się o 6445 mieszkańców (w tym samym okresie 2012r. było to 6347 osób).
Źródło: The Baltic Course

Uzbekistan czołowym partnerem Łotwy w Azji Środkowej
W czwartek 17 października Przewodnicząca łotewskiego parlamentu Solvita Aboltina spotkała się z prezydentem Uzbekistanu Islamem Karimovem. Oboje chwalili rosnącą wielkość inwestycji pomiędzy Łotwą a Uzbekistanem. Mówili także o perspektywach współpracy w wielu dziedzinach, w tym w turystyce oraz edukacji, o czym świadczy duża liczba studentów z Uzbekistanu.
Uzbekistan jest kluczowym partnerem Łotwy w Azji Środkowej, o czym świadczy nie tylko dialog polityczny między tymi krajami, ale także aktywna wymiana oficjalnych wizyt.
Źródło: The Baltic Course

Estonia

Janukowycz z wizytą w Estonii
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w czwartek 17 października b.r. przybył z oficjalną wizytą do Tallina. Podczas jednodniowej wizyty spotkał się z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz premierem Andruse Ansipą.
Oprócz rozmów na temat Szczytu Partnerstwa Wschodniego, podpisano także protokół intencyjny o współpracy w sprawie rozwoju korytarza transportowego między Morzem Bałtyckim oraz Morzem Czarnym.
Źródło: ERR News , Korespondent , ForUm

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1897