Bałtycki Łącznik 20.08.2013

20 sierpnia 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba dnia
8,1% wynosi obecnie stopa bezrobocia w Estonii. W II kwartale br. wynosiła 10,2%. Znacząco zmniejszyło się zwłaszcza bezrobocie wśród młodych ludzi (między 15 a 24 lat), które spadło z 23,1 do 16,1%.
Źródło: The Baltic Course
Litwa
Środki zapobiegawcze przed pomorem świń skuteczne
źródło agrobk.ru

źródło agrobk.ru

We wtorek 13 sierpnia minister obrony narodowej Juzoas Olekas odwiedził punkt kontroli granicznej Miednik, gdzie podczas konferencji prasowej omówił obecną sytuację związaną z zagrożeniem pomoru świń.
J. Olekas poinformował, że dezynfekcja obuwia pasażerów jak i kół pojazdów jest skuteczna i przyniosła pożądane efekty. Podczas najbliższego posiedzenia rządu mają zostać przedstawione nowe poprawki do ustaw, które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze działania w podobnych sytuacjach. Ponadto złożono do Komisji Europejskiej wniosek o zezwolenie na wprowadzenie na granicy z Białorusią 10 km strefy buforowej, na której wprowadzono by tymczasowy zakaz hodowli świń oraz polowań na dziki.
Źródło: The Baltic Course

Interwencja MSZ w sprawie publikacji „The Independent”
Ambasador Litwy w Wielkiej Brytanii Asta Skaisgirytė Liauškienė zainterweniowała w związku z publikacją, jaka pojawiła się w „The Independent”.
W brytyjskim dzienniku opublikowano kreskówkę, która przedstawiała czterech uduszonych Litwinów zamkniętych w opakowaniu żywnościowym. Sam artykuł dotyczy pracowników z Europy Wschodniej zatrudnianych w brytyjskich hipermarketach.
Litewska ambasador w otwartym liście do redaktora naczelnego „The Independent” Amola Rajana wyraziła żal ze sposobu sportretowania litewskich obywateli: „Pańska gazeta opublikowała karykaturę czterech uduszony mężczyzn litewskich. Żałuję, że można opublikować taką podłą, pozbawioną smaku, rasistowską i ksenofobiczną kreskówkę ” – napisała Asta Skaisgirytė Liauškienė.
Redaktor naczelny The Independent przeprosił za całą sytuację i jednocześnie zaznaczył, że kreskówka jak i sam artykuł nie miał krytykować emigrantów z Europy Wschodniej, a jedynie wywołać dyskusję w sprawie koniecznych zmian w prawie pracy.
Hipermarkety, w tym między innymi Tesco, są w ostatnim czasie były krytykowane za faworyzowanie pracowników zagranicznych, w szczególności z krajów Europy Wschodniej, takich jak Litwa i Polska.
Źródło: The Lithuania Tribune

Socjaldemokraci nadal cieszą się najwyższym poparciem
Po wyroku skazującym czołowych polityków spadła popularność Partii Pracy. Na czele sondaży nadal Socjaldemokraci.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, najwyższy wynik uzyskałaby Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która mogłaby liczyć na 24,4 procent głosów. Druga w rankingu popularności jest Porządek i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 9,4 procent, a konserwatywny Litewski Związek Chrześcijańskich Demokratów mógłby liczyć na 8,7 procent poparcia. Największy spadek odnotowała Partia Pracy, który jest wynikiem skazania liderów partii, w tym Victora Uspskicha. Obecnie uzyskaliby 7,8%.
Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Akcja Wyborcza Polaków Na Litwie, która obecnie ma poparcie 3,3 procent wyborców.
Ankieta została przeprowadzona na zlecenie Delfi.lt przez firmę Spinter Tyrimai w dniach 26 – 31 lipca 2013r.
Źródło: The Lithuania Tribune

Litwini wyznają miłość Polsce

źródło 15min.lt

źródło 15min.lt

W reakcji na antylitewski transparent, który wywieszono podczas meczu piłkarskiego Lecha z Żalgirisem Wilno, Litwini umieszczają na Facebooku i Twitterze swe zdjęcia z napisami „Kochamy Cię Polsko”.
Mykolas Majauskas z wileńskiej sekcji World Shapers Forum stworzył kampanię internetową „Kochamy Cię, Polsko”. Litewscy internauci robią sobie zdjęcia z transparentami, na których widać hasła „Poland, we love you” lub „Lithuania loves Poland”. Akcja błyskawicznie się rozpowszechnia. Swe zdjęcia z napisami wyznającymi miłość Polsce zamieszczają litewscy politycy, dziennikarze, przedsiębiorcy, społeczność akademicka. W piątek w centrum Wilna na Placu Kudirkos odbyła się akcja pod hasłem „Jeżeli chcesz zmienić świat, zaprzyjaźnij się ze swym sąsiadem”, podczas której wszyscy chętni mogli się sfotografować z napisem „Litwa kocha Polskę”.
Źródło: 15min.lt, The Lithuania Tribune,   Rzeczpospolita , Kresy.pl , Wprost ,

Łotwa

Łotewska gospodarka z najwyższym wzrostem PKB w Unii Europejskiej
Łotwa zarejestrowała najwyższy w Unii Europejskiej wzrost produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2013r. Według raportu opublikowanego przez Eurostat łotewski PKB wzrósł o 4,3 procent. Drugim najwyższym wzrostem może się pochwalić Litwa z 4,1 procent. Wzrostem na poziomie 1,4 procent odnotowano w Estonii oraz Wielkiej Brytanii.
Największy spadek o 5,2 procent PKB odnotowano na Cyprze, a następnie w Grecji – 4,6 procent.
Źródło: The Baltic Course

Estonia

Plany rozwoju energii odnawialnej
Szef Izby Energii Odnawialnej Rene Tammist uważa, że Estonia do 2030r. może pozyskiwać energię elektryczną i ogrzewanie wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad planem gospodarki energii, w którym kluczowe będą formy oszczędności energii, wykorzystanie źródeł odnawialnych, a także formy współpracy z krajami sąsiednimi. Zdaniem Rene Tammista korzystanie z odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania pozwoli zaoferować konsumentom ceny nawet 5 razy niższe niż obecnie.
Źródło: The Baltic Course

Umowa o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego z Rosją i Armenią
Estonia podpisze z Armenią i Rosją umowę o współpracy w dziedzinie nauki i edukacji.
Szczególnie ważna jest umowa z Rosją, ponieważ wielu Rosjan jest zainteresowanych studiowaniem w Estonii. Strony umowy mają wspierać projekty związane z badaniem oraz nauką języka rosyjskiego i estońskiego, a także kulturą obu narodów. Współpraca z partnerami na Wschodzie jest ważna z punktu widzenia polityki zagranicznej Estonii. Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisało już umowę o współpracy ze wszystkimi partnerami na Wschodzie z wyjątkiem Armenii i Białorusi. Władze estońskie liczą, że spowoduje to napływ studentów do Estonii.
Źródło: The Baltic Course

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1914