Bałtycki Łącznik 15.07.2013

15 lipca 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba dnia
4,1 proc. wyniesie wzrost PKB Łotwy w tym roku – ogłosił szef Łotewskiego Banku Centralnego Ilmars Rimshevich. Jak zauważył Rimshevich, rozwój gospodarki w pierwszym kwartale był szybszy, niż się spodziewali łotewscy analitycy. Motorem wzrostu jest budownictwo. W związku z wprowadzeniem euro w styczniu 2014r., na koniec bieżącego roku spodziewany jest wzrost konsumpcji. Przy prognozowaniu PKB brano pod uwagę zawieszenie produkcji w Metalurgs Liepajas. Jeśli firma wznowi produkcję, wzrost PKB może być znaczny, podkreślił Rimshevich.
Źródło: The Baltic Course 

Litwa

Litwa szuka alternatywy dla rosyjskiego gazu
Litwa podpisze kontrakt z Chevronem na wydobycie gazu łupkowego. Litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz powiedział, iż nie ma wątpliwości, że umowa z amerykańską firmą Chevron zostanie podpisana jeszcze w 2013 r.
Amerykański Chevron Global Energy kupił w 2012 roku 50 proc. udziałów w litewskiej spółce Investicijos LL, która zajmuje się poszukiwaniem ropy naftowej. Pierwsze wiercenia planowane są w wiosce Stempliai, w regionie Šilutė.
Chevron to jedyna firma, która zgłosiła się do poszukiwania gazu łupkowego w regionie Šilutė. Kolejne dwie firmy „Diseta” i „Perkuno Nafta” zdecydowały się prowadzić prace w rejonie Kudirka-Kybartai.
Jarosław Niewierowicz powiedział w rozmowie z EurActiv, że ostrzegł swoich rosyjskich odpowiedników, iż sprzedaż gazu do krajów bałtyckich po zbyt wysokiej cenie jest niedopuszczalna. Niewierowicz, który przed objęciem funkcji ministra pracował jako dyplomata i bankier, pokreślił, że za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu Litwa płaci 500 dolarów, zaś Niemcy tylko 400 dolarów. Dodał, że ceny ustalone przez Gazprom dla Litwy są „jednymi z najwyższych, jeśli nie najwyższymi w UE”.
Źródło: Wprost , Cire.pl

2009_m._Respublikos_Prezidento_inauguracija_4Dalia Grybauskaite z szansą na reelekcję
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ma dużą szansę na wygranie wyborów prezydenckich w 2014r.
Z opublikowanych przez portal DELFI.LT wynika, że na obecną prezydent chce głosować 39,2 procent badanych. Premier Algirdas Algirdas Butkevičius, lider rządzącej Partii Socjaldemokratycznej, może liczyć na poparcie 16,7 procent. Na konserwatywną Irenę Degutienė chciałoby głosować 5,9 procent, a na ekonomistę Gitanasa Nausėda przez 3,4 procent.
Wybory prezydenckie mają się odbyć w maju 2014r.
Źródło: The Baltic Course

 

Litwa blokuje Rail Baltic
Estoński minister gospodarki Juhan Parts w wywiadzie udzielonym ERR Radio oskarża rząd litewski o blokowanie projektu Rail Baltic.
Podkreślił, że wszyscy pozostali partnerzy projektu – Finlandia, Estonia, Łotwa, Polska i Komisja Europejska – chcą kontynuować jego realizację, natomiast Litwa od maja nie podejmuje żadnych kroków, a argumenty podnoszone przez stronę litewską zdaniem Juhana Partsa są niepoważne.
Strona litewska twierdzi, że wspólne przedsiębiorstwo zarządzające projektem byłoby sprzeczne z konstytucją Litwy, ponieważ infrastruktura kolejowa stanowi własność państwową. J. Parts podkreślił, że rozwiązaniem problemu może być utworzenie spółki, której udziały pozostałyby w rękach państwowych.
Zaniepokojenie wyrazili także estońscy posłowie Tunne Kelam i Vilja Savisaar-Toomast, którzy wskazują brak Rail Baltic na liście priorytetów litewskiej prezydencji.
Rail Baltic jest projektem kolejowym, który w przyszłości ma połączyć państwa Morza Bałtyckiego z Europą Środkową.
Źródło: ERR News

Prezydent Niemiec z wizytą w Wilnie
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite spotkała się z Joachimem Gauckiem, prezydentem Republiki Federalnej Litwy, który przybył na Litwę już z trzecią wizytą w bieżącym roku.
Prezydenci omówili stosunki dwustronne, najważniejsze zadania litewskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kwestie istotne dla stabilności oraz wzrostu gospodarczego w Europie. Prezydencji Litwy i Niemiec poruszyli kwestie energetyki. Niemcy wspierają Litwę w realizacji trzeciego pakietu energetycznego UE i konsekwentnie popierają inicjatywę wyeliminowania wysp energetycznych do 2015 roku.
Wśród innych tematów dyskusji była współpraca gospodarcza. Niemcy są drugim najważniejszym partnerem handlowym Litwy, w której działa około 520 niemieckich przedsiębiorstw. Joachim Gauck w trzydniową podróż zabrał przedstawicieli niemieckiego biznesu, w tym prezesów koncernów energetycznych IFE Eriksen AG i E.On Ruhrgas czy technologicznego giganta Robert Bosh AG.
Dalia Grybauskaite z Joachimem Gauckiem rozmawiała także o przygotowaniach do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, podkreślając znaczenie zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi partnerami.
Źródło: The Baltic Course, L24.Lt

Sąd Konstytucyjny ponownie zajmie się pisownią nazwisk
Na prośbę ministra sprawiedliwości Juozasa Bernatonisa Sąd Konstytucyjny zamierza ogłosić jeszcze jedno wyjaśnienie w sprawie oryginalnej pisowni nazwisk.
Minister sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego z prośbą o wyjaśnienie, w jakim stopniu jest ważne zdanie specjalistów od języka litewskiego.
„Zapytałem, czy podejmując decyzje uwzględniano zdanie specjalistów od języka, czy też nie zwrócono na nie uwagi. Ostatnio w prasie zawrzała dyskusja, w której idzie mowa o zrzucaniu odpowiedzialności jednych instytucji na rzecz drugich. Uważam, że każda instytucja ma swoje granice kompetencji.” – powiedział Bernatonis.
W ubiegłym miesiącu rząd zwrócił się do Państwowej Komisji Języka Litewskiego z prośbą o wyjaśnienie możliwości prawnych oryginalnego zapisu nazwisk.
Natomiast Bernatonis pyta SK, czy wyżej wymieniona instytucja może zainicjować zmiany w pisowni nazwisk w dokumentach.
Źródło: DELFI

Bank Światowy uznał państwa bałtyckie za kraje o wysokich dochodach
Bank Światowy przekwalifikował Litwę, Łotwę oraz Estonię jako kraje „o wysokich dochodach” pod względem PKB na jednego mieszkańca (ponad 12,616 USD). Najwyższą lokatę obecnie zajmuje Monako, a kolejne to Lichtenstein oraz Bermudy.
Bank Światowy wykaz dochodów weryfikuje każdego roku.
Źródło: The Lithuania Tribune

Lider Partii Pracy skazany
Założyciel i długoletni przywódca litewskiej Partii Pracy Viktor Uspaskich został uznany za winnego i skazany na cztery lata więzienia za oszustwa i prowadzenie podwójnej księgowości na rzecz swojej partii. Prokuratura domagała się sześciu lat więzienia.
Sędzia Daiva Pranyte-Zalieckiene powiedziała, że Uspaskich był nie tylko świadomy oszustw, ale także koordynował przestępcze działania. W tym samym procesie za winnych oszustw księgowych uznano dwóch innych deputowanych Partii Pracy: Vytautasa Gapszysa i Vitaliję Vonzutaite. Vonzutaite, którego sąd nazwał prawą ręką Uspaskicha, został skazany na trzy lata więzienia, a Gapszys – na grzywnę wysokości 35,7 tys. litów (ok. 10,2 tys. euro). Według sądu w latach 2004-2006 Partia Pracy uniknęła zapłaty ponad 3,8 mln litów (ok. 1,1 mln euro) należnych podatków i innych świadczeń.
Viktor Uspaskich, przedsiębiorca rosyjskiego pochodzenia, przybył na Litwę pod koniec lat 90. i zbił fortunę między innymi na imporcie gazu. Po październikowych wyborach parlamentarnych Uspaskich został posłem, ale jego immunitet uchylono w grudniu minionego roku.
Wobec orzeczenia Sądu pod znakiem pytania stoi koalicja Socjaldemokratów z Partią Pracy.
Źródło: The Lithuania Tribune , Irytas , Alfa.lt

Grybauskaitė w Polsce, Komorowski na Wołyniu
W niedzielę 14 lipca na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej odbyły się uroczyste obchody 80 rocznicy tragicznego lotu przez Atlantyk litewskich lotników S. Dariusa i S. Girėnasa.  W uroczystości, na której zabrakło prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wzięła udział prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė oraz dwóch ministrów rządu socjaldemokratów: Linas Linkevičius i Juozas Olekas.
Obchody rozpoczęły się w sobotę koncertem przed urzędem miejskim w Myśliborzu, na którym wystąpili żołnierze jednostki reprezentacyjnej Wojska Litewskiego i Orkiestra Litewskich Sił Powietrznych.
Z kolei w niedzielę rano do Szczecina przyjechała delegacja litewska pod przewodnictwem szefa MSZ Linkevičiusa, a nieco później zjawiła się w stolicy Pomorza Zachodniego prezydent Dalia Grybauskaitė, która wzięła udział w mszy św. w szczecińskiej katedrze św. Jakuba w intencji litewskich lotników, którą koncelebrowali metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i arcybiskup metropolii kowieńskiej Sigitas Tamkevičius. Po mszy św. delegacja Litwy złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Dariusa i Girėnasa w kaplicy katedralnej.
Jeszcze w marcu tego roku ambasador Litwy Loreta Zakarevičienė mówiła w wywiadzie dla „Kuriera Szczecińskiego”, że ambasada Litwy liczy na spotkanie w Pszczelniku Bronisława Komorowskiego z Dalią Grybauskaitė. Ostatecznie prezydent RP delegował na uroczystości swojego przedstawiciela, sam zaś złożył wizytę w Łucku, gdzie wziął udział w obchodach 70 rocznicy zbrodni na Polakach Wołyńskich.
DELFI przypomina, że w pszczelnickich uroczystościach w 2008 r. prezydenci Valdas Adamkus i Lech Kaczyński uczestniczyli wspólnie
Źródło: DELFI

Łotwa

Łotwa zaproszona do strefy euro
Podczas spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej podjęto decyzję, że z dniem 1 stycznia 2014 roku Łotwa znajdzie się w strefie euro.
Łotewski premier Valdis Dombrovskis napisał na swoim twitterze: „wprowadzenie euro pomoże Łotwie przyciągnąć więcej inwestycji, a także poprawi nasz rating”.
Źródło:  The Baltic Times , Deutsche Velle , DELFI

Łotwa nowym rajem podatkowym w Europie
Niedługo strefa euro będzie miała nowy raj podatkowy. Łotwa oferuje warunki, które do złudzenia przypominają cypryjskie. 1 stycznia 2014 nie tylko wprowadzi euro, co uzgodnili we wtorek unijni ministrowie finansów. W tym samym czasie Łotwa będzie miała za sobą kilkustopniową reformę podatkową, której przyświeca tylko jeden cel: uczynić z tego kraju następny raj podatkowy strefy euro.
Zaniepokojeni są europejscy ekonomiści. Markus Meinzer, analityk z organizacji pozarządowej Tax Justice Network, już teraz nazywa Łotwę „Luksemburgiem dla ubogich”; krajem, który oferuje między innymi wiele możliwości legalnego uchylania się od płacenia podatków.
Łotwa formalnie polepszyła ustawy zwalczające proceder prania brudnych pieniędzy, ale nie do końca – podkreśla w analizie Komitet Ekspertów Rady Europy ds. Oceny Systemów Zwalczania Procederu Prania Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu.
Źródło: Deutsche Velle , Spiegel

Estonia

Dobre wyniki gospodarcze
Eksport estońskich towarów zwiększył się o 6% w porównaniu z majem 2012r. Natomiast import_ pozostał na tym samym poziomie. Deficyt handlowy wyniósł 54 mln euro i zmniejszył się o 54% w stosunku do maja 2012r. Powodem tego był wzrost eksportu szybszy w stosunku do import_u.
Największymi import_erami estońskich towarów są Szwecja (18% całego eksportu), Finlandia (15%) oraz Rosja (12%). Najczęściej eksportowanymi towarami są urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz drewno.
Źródło: The Baltic Course

Ceny produktów spożywczych niższe niż w Unii Europejskiej
Produkty spożywcze w Estonii są o 13% niższe niż średnia Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Eurostat przeanalizował ceny w 37 państwach europejskich, w tym także 27 członkowskich UE.
Jak wynikach z opublikowanych danych, wyroby tytoniowe są tańsze aż o 38%, produkty zbożowe, w tym chleb – 16%. Mięso w porównaniu ze średnią europejską są tańsze o 21%, natomiast wyroby mleczne – 12%. W stosunku do cen unijnych o 2% droższy w Estonii jest alkohol.
Źródło: The Baltic Course

Polskie samoloty nad państwami bałtyckimi
Od 1 maja 2014 roku cztery polskie samoloty MiG-29 rozpoczną patrole nad państwami bałtyckimi w ramach sojuszniczej misji Air Policing o kryptonimie Orlik 5.
Przez cztery miesiące polskie myśliwce będą strzegły przestrzeni powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy w ramach piątej już rotacji naszego kontyngentu, stąd kryptonim Orlik 5.
Polskie maszyny będą stacjonować na litewskich lotnisku Szawle od 1 maja do 31 sierpnia 2014 roku, wraz z kontyngentem niemal 100 żołnierzy.
Źródło: Defence.24

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1981