Bałtycki Łącznik 14.08.2013

15 sierpnia 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba tygodnia
50 konferencji i spotkań eksperckich zorganizowała Litwa od początku swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Źródło: The Baltic Course

Litwa

Nowe szacunki złóż gazu łupkowego 
Odchodzący ze stanowiska dyrektora Służby Geologicznej przy Ministerstwie Środowiska Juozas Mocevicius twierdzi, że w głębi litewskiej ziemi nie ma warunków do powstania gazu łupkowego z uwagi na głębokość, która wynosi zaledwie 2 km, a płynne węglowodany przekształcają się w lotną substancję pod ciśnieniem znajdującym się na głębokości 3 – 4 km. Opowiedział o tym w Taurogach, gdzie odbyła się konferencja przeciwko wydobyciu na Litwie gazu łupkowego.
Zdaniem J. Moceviciusa można jedynie mówić o wydobyciu ropy łupkowej. Jednak firmy wydobywcze nie są zainteresowane eksploatacją tych złóż ze względu na ogromne koszty.  Poza tym po ewentualnym wydobyciu ropy łupkowej należałoby ją w całości eksportować, bowiem jedyna litewska rafineria w Możejkach nie jest przygotowana do przetwarzania ropy łupkowej.
Zainteresowanie poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów w łupkach na Litwie wykazuje amerykański koncern Chavron, który na razie nie posiada na to licencji. Natomiast Minijos Nafta, jedna z największych firm wydobywczych na Litwie, w której 50 proc. udziałów posiada Grupa Lotos, wstrzymuje poszukiwanie gazu łupkowego. Według specjalistów spółki, zaleganie złóż jest niedogodne, a dalsze badania i poszukiwania byłyby zbyt kosztowne.
Źródło: Kurier Wileński , Gazeta Wyborcza ,  Puls Biznesu

Ustawa o utworzeniu Bałtyckiego Bloku Przestrzeni Powietrznej podpisana
Prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą utworzenie z Litwą Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej.
Ustawa ratyfikuje umowę o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (FAB) pomiędzy Polską oraz Litwą, która została podpisana w Wilnie 17 lipca ubiegłego roku.
W informacji zamieszczonej na stronie internetowej prezydenta napisano, że potrzeba zawarcia umowy polsko-litewskiej wynika z rozwijanej na szczeblu unijnym koncepcji Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky – SES). Jednym z fundamentów tej koncepcji jest reorganizacja przestrzeni powietrznej nad Europą w Funkcjonalne Bloki Przestrzeni Powietrznej, czyli FAB-y. Ponadto ma to ułatwić zarządzanie ruchem lotniczym, a także przynieść oszczędności.
Źródło: Money.pl , oficjalna strona Prezydenta RP , Gazeta Wyborcza

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii spotkają się z Barackiem Obamą
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wraz z prezydentem Łotwy Toomasem Henrikiem  Ilvesem oraz Estonii Andrew Berzinsem spotkają  się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Spotkanie odbędzie się na zaproszenie prezydenta Baracka Obamy w dniu 30 sierpnia bieżącego roku w Waszyngtonie.
Tematem rozmów będzie współpraca wojskowa w regionie, bezpieczeństwo energetyczne oraz cyberbezpieczeństwo. Szczególną uwagę zwrócą na aspekty współpracy ekonomicznej USA z Unią Europejską.
Źródło: Alfa , The Baltic Course

Międzynarodowy lisy gończy za byłym szefem Ukio Bankas
Litewska prokuratura rozpoczęła międzynarodowe poszukiwania biznesmena rosyjskiego pochodzenia Vladimira Romanova, byłego właściciela upadłego UkioBankas.
Romanov opuścił Litwę na początku maja, a potem poinformował, że był w Moskwie w interesach, ale zachorował i postanowił poddać się leczeniu w stolicy Rosji. Prokuratura chce go oskarżyć o defraudację 50 mln litów (14.460.000 euro).
Ukio Bankas był piątym co do wielkości i najstarszym prywatnym bankiem na Litwie.
Źródło: 15min.lt

Obraźliwe hasło na stadionie w Poznaniu
Litewskie media obiegły zdjęcia z meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Niestety nie dotyczyły strony sportowej. Kibice poznańskiej drużyny wywiesili transparent obrażający Litwinów. Pod koniec pierwszej połowy meczy kibice miejscowej drużyny wywiesili transparent z hasłem: „Litewski chamie, klęknij przed polskim panem”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępiło incydent w Poznaniu. „Antylitewskie treści umieszczone na transparencie uważamy za skandaliczne i oceniamy je jako pożałowania godny przejaw bezmyślności i ignorancji, który budzi zdecydowany sprzeciw MSZ i rządu polskiego” – oświadczył dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik.
Źródło: 15min.lt , Delfi , Gazeta Wyborcza , The Lithuania Tribune,

Kłajpeda konkuruje z Gdynią o chińskie statki
Porty w Gdyni oraz Kłajpedzie prowadzą inwestycje pozwalające na większą obsługę statków, szczególnie chińskich.
Władze litewskie na chwilę obecną uważają, że konkurencją dla Klajpedy są porty na Łotwie i w Estonii. Niemniej, po wybudowaniu drogi Via Baltica oraz kolejowego połączenia Rail Baltica sytuacja może się zmienić, bowiem łatwiejszy będzie dostęp do portu w Gdyni. W chwili obecnej porty w Gdyni oraz w Kłajpedzie pogłębiają swoje kanały. W najbliższym czasie zamierzają budować także nowe doki.
Źródło: L24.lt

Partia Rolandasa Paksasa chce referendum w sprawie euro
Porządek i Sprawiedliwość, partia założona przez byłego prezydenta Litwy Rolandasa Paksasa zamierza złożyć w Sejmie wniosek o przeprowadzenie krajowego referendum w sprawie przyjęcia euro.
Zdaniem Paksasa, który obecnie jest europosłem, naród powinien wypowiedzieć się w sposób demokratyczny, czy chce przyjęcia europejskiej waluty. Eurosceptyczna partia Porządek i Sprawiedliwość jest w koalicji rządzącej i ma 11 posłów w litewskim sejmie.
Źródło: Irytas

Łotwa

Łotwa przystępuje do bicia monet euro
W Niemczech rozpoczęto bicie monet euro specjalnie dla Łotwy. Już za kilka miesięcy zostaną one wprowadzone do swobodnego obiegu na terenie tej republiki bałtyckiej.
Na monetach będą: wizerunki dziewczyny, pomnika Wolności oraz gołdo Łotwy. Jednak dla Łotwy unikalne będą tylko monety, gdyż banknoty papierowe są jednakowe dla wszystkich krajów unijnych i specjalnie dla nowego członka strefy euro nie będą one drukowane.
Od pierwszego października Łotwa stopniowo będzie przestawiać się na euro. Ceny będą wskazywane w dwóch walutach, a uposażenia będą przelewane zgodnie z kursem. Okres przejściowy ma potrwać trzy miesiące. Już od 1 stycznia 2014 roku euro stanie się oficjalną walutą kraju.
Źródło: Głos Rosji

Estonia

Były funkcjonariusz Kapo zatrzymany za szpiegostwo
Policyjny Komitet Bezpieczeństwa (Kapo) zatrzymał swojego byłego funkcjonariusza Vladimira Veitmana. Zatrzymany podejrzany jest o zbieranie informacji niejawnych na rzecz rosyjskiego wywiadu.
Vladimir Veitman w czasach ZSRR był funkcjonariuszem KGB, a w 1991r. podjął pracę w estońskiej służbie wywiadowczej, w której pracował do emerytury, na którą przeszedł w 2011r. Nie podano do wiadomości, dla której z rosyjskich służb pracował Veitman oraz jak długo współpracował z Rosjanami.
Źródło: ERR News , Delfi

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1612