Bałtycki Łącznik 10.09.2013

10 września 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
Liczba dnia
8% wzrósł poziom inwestycji na Litwie w drugim kwartale 2013r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

Litwa

Obama spotkał się z prezydentami państw bałtyckich
Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Tematem rozmów było bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacja w Syrii.
Czterej prezydenci omówili współpracę gospodarczą oraz bezpieczeństwo krajów bałtyckich. We wspólnym oświadczeniu prezydenci Litwy Dalia Grybauskaite, Łotwy Andris Berzins oraz Estonii Toomas Hendrik oświadczyli, że „kraje bałtyckie są wdzięczne Stanom Zjednoczonym oraz narodowi amerykańskiemu za nieuznawanie radzieckiej polityki w czasie zimnej wojny. Nasze ciepłe stosunki są umocnione dzięki bliskim więziom międzyludzkim i bogatemu wkładowi litewskich, estońskich oraz łotewskich diaspor w Stanach Zjednoczonych.”
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podziękował swoim gościom za szerzenie demokracji w regionie Morza Bałtyckiego i podkreślił, że jest pełen uznania za wypełnianie zobowiązań sojuszniczych, dzięki czemu Litwa, Łotwa i Estonia uznawane są za wiarygodnych sojuszników.
Istotnym elementem rozmów były stosunki państw bałtyckich oraz USA z Rosją, a w szczególności energetyka oraz kwestia militaryzacji Obwodu Kaliningradzkiego.
Źródło: Delfi , ERR News , L24.lt , 15min.lt , The Lithuania Tribune

Łotwa

Kraje bałtyckie rozszerzają współpracę badawczą

źródło - smm.lt nuotr.

źródło – smm.lt nuotr.

W Rydze spotkali się przedstawiciele ministerstw Edukacji i Nauki Litwy, Łotwy oraz Estonii, którzy omówili współpracę naukową oraz  uczestnictwo w europejskich programach badawczych.
Omówiono priorytety dla regionu Morza Bałtyckiego i poszczególne specjalizacje, które mają być najbardziej pożądane w przyszłości. Omówiono wspólny projekt „Horyzont 2020”, dofinansowywany z funduszu Unii Europejskiej, którego celem jest rozwój badań nad innowacyjnością, wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej, które pozwolą na wzrost zatrudnienia. Podkreślono, że należy wspierać sześć obszarów: zdrowie, zmiany demograficzne, bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo, badania morskie oraz gospodarkę ekologiczną.
Źródło: L24.lt

Estonia

Catherine Ashton w Tallinie
Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton przybyła z wizytą do Estonii.
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina „poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie”.
Szefowa dyplomacji spotkała się w poniedziałek w Tallinie z premierem Estonii Andrusem Ansipem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim Partnerstwa Wschodniego i przyszłości Ukrainy – podaje BNS. Ansip powiedział, że Estonia ma nadzieję, iż umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE, zostanie podpisana na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – poinformował agencję BNS rzecznik rządu estońskiego.
Źródło: The Baltic Times , money.pl , gazeta.pl

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto
Średnie wynagrodzenie brutto w Estonii w II kwartale 2013r. wzrosło do 976 euro miesięcznie – podał Departament Statystyki.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosło o 8,5%, a godzinne wynagrodzenie brutto wyniosło 5,71% (wzrost o 8,1%).
Źródło: The Baltic Course

Konferencja parlamentarna państw Morza Bałtyckiego
Wzrost gospodarczy i rozwój konkurencyjności państw Morza Bałtyckiego, innowacyjne projekty w medycynie, wykorzystanie energii wiatru w przemyśle, problemy klimatyczne – wszystkie te kwestie omawiali uczestnicy 22. Konferencji Parlamentarnej państw Morza Bałtyckiego w estońskiej Parnawie. W forum udział wzięli przedstawiciele 11 państw, a także 26 delegacji organizacji parlamentarnych.
Szczególne ambicje estońskich organizatorów konferencji parlamentarnej państw Morza Bałtyckiego zmusiły uczestników do omawiania nie tylko kwestii ochrony środowiska naturalnego. W planie obrad pojawił się nowy termin – innowacje. Prezydent stałego komitetu konferencji Laine Randjärv zauważa, że dla wszystkich państw regionu bałtyckiego interesujące będzie doświadczenie innowacyjnych opracowań sąsiadów w różnych sferach.
Na podstawie wyników pracy konferencji została przyjęta rezolucja, zgodnie z którą państwa uczestniczące potwierdziły zainteresowanie wykorzystaniem innowacji we wszystkich sferach działalności. To pomoże w umocnieniu stabilnego rozwoju i podniesieniu konkurencyjności regionu bałtyckiego. Kolejna konferencja odbędzie się w sierpniu przyszłego roku w Polsce.
Źródło: Głos Rosji

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

2002