Bałtycki Łącznik 08.07.2013

9 lipca 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
„Bałtycki Łącznik” Fundacji Energia dla Europy
Liczba dnia
O 19 proc. wzrosła w ciągu ostatniego roku liczba prowadzonych w Estonii inwestycji tworzonych przy wsparciu kapitału zagranicznego – wynika z badań firmy audytorskiej Ernst&Young. Jednocześnie na Litwie liczba tego typu inwestycji spadła o 7 proc., a na Łotwie o 50 proc.
Źródło: Baltic Businness News
Litwa
Litwa objęła prezydencję w Unii Europejskiej
Walka z bezrobociem w UE, szczególnie wśród młodzieży, likwidacja tzw. wysp energetycznych oraz prace nad unią bankową będą priorytetowymi działaniami w czasie litewskiej prezydencji. W poniedziałek 1 lipca Wilno przejęło od Irlandii półroczne przewodnictwo w Radzie UE. – Jednym z naszych priorytetów będzie unia bankowa – mówiła prezydent Dalia Grybauskaite w czasie zeszłotygodniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgiem. – Prezydencja litewska zrobi wszystko, aby negocjacje dotyczące jednolitego mechanizmu nadzorczego przebiegały sprawnie – podkreślała. Kolejnym celem jest walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. – Prezydencja litewska skoncentruje się także na kwestiach energetyki, w tym na budowie nowoczesnej infrastruktury energetycznej w całej Unii Europejskiej – powiedziała prezydent Litwy.
Wśród celów politycznych wymieniła prace nad stowarzyszeniem politycznym i integracją gospodarczą pomiędzy UE i państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).
Podczas swojej prezydencji Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. Najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie, na którym może zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.
Źródło: Kurier Wileński/rp.pl/eu2013/EU Observer/EuronewsJarosław Czubiński nowym ambasadorem na Litwie
Minister Radosław Sikorski wręczył Jarosławowi Czubińskiemu nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej. Czubiński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W MSZ pracuje od 1985 roku. Do 1990 r. pracował w Departamencie Prawno-Traktatowym, następnie pracował na placówce w Mińsku. W 1997 r. został naczelnikiem Wydziału Opieki Konsularnej, a rok później wicedyrektorem Departamentu Konsularnego. W latach 1998–2002 pełnił obowiązki dyrektora tego Departamentu, a po reorganizacji – Departamentu Konsularnego i Polonii. Od 2002 do 2008 pracował na stanowisku Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie. Po powrocie do Polski objął funkcję szefa Departamentu Konsularnego i Polonii (później Departamentu Konsularnego). W 2010 został Dyrektorem Generalnym Służby Zagranicznej.
Źródło: MSZ

Umowa o współpracy wojskowej Litwy z Gruzją
Minister obrony Gruzji Irakli Alasania oraz jego litewski odpowiednik Juozas Olekas w poniedziałek 1 lipca 2013 r. podpisali w Wilnie zaktualizowaną umowę o współpracy wojskowej, która określa m.in. sposoby finansowania dwustronnych działań w operacjach międzynarodowych. Podczas wizyty w Wilnie Alasania spotkał się również z Artūrasem Paulauskasem – przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu Republiki Litewskiej.
Źródło: Lithuania Tribune/Trend.az

Debiut nowej litewskiej linii
Samolot nowej linii lotniczej Air Lituanica odbył we wtorek 2 lipca swój pierwszy lot na trasie Wilno-Bruksela. W ciągu kilku miesięcy przewoźnik rozpocznie rejsy ze stolicy Litwy do Amsterdamu, Berlina, Pragi, Monachium i Moskwy. Wszystkie loty Air Lituanica są prowadzone we współpracy z Estonian Air.
Źródło: Atwonline.com

Litwa zwiększa akcyzę na piwo, wino i papierosy
Litwa zwiększa akcyzę na piwo, wino i papierosy. Zgodnie ze znowelizowaną we wtorek przez Sejm ustawą o akcyzach, od marca przyszłego roku papierosy średnio zdrożeją o 3 proc., a od kwietnia – o jeden procent – piwo i wino.
Źródło: Ekonomia.rp.pl

gq4r6286

źródło – www.president.lt

Prezydent Litwy w Parlamencie Europejskim o dyskryminacji mniejszości
Na Litwie nie ma dyskryminacji mniejszości – powiedziała w Strasburgu prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie sytuacji mniejszości seksualnych i etnicznych w jej kraju. Prezydent zapewniła dziennikarzy, że marsze mniejszości nie były zakazane, natomiast dyskutowano tylko o ich lokalizacji. – Wszystkie mniejszości na Litwie są równo traktowane. Wszyscy obywatele Litwy mają równe prawa zgodnie z naszą konstytucją. Nasze prawo nie przewiduje żadnych wyjątków, przywilejów lub dyskryminacji. Oznacza to, że wszystkie mniejszości są traktowane jednakowo – powiedziała Grybauskaitė.
Źródło: 15min.lt

Delegacja Bundestagu w Wilnie
W czwartek 4 lipca Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevicius spotkał się w Wilnie z członkami delegacji Komisji do Spraw Unii Europejskiej niemieckiego Bundestagu. Szef litewskiej dyplomacji powiedział, że jest zadowolony, że Niemcy wspierają priorytety litewskiej prezydencji i przyczyniają się do osiągnięcia celów, które są ważne dla przyszłości Europy. – Kluczowym obszarem współpracy będą przygotowania do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, które odbędzie się w Wilnie – zapowiedział.
Niemcy są jednym z kluczowych partnerów Litwy w UE i NATO oraz jednym z największych inwestorów na Litwie.
Źródło: BalticCourse

Estonia

Znaczący wzrost cen energii elektrycznej w Estonii
Władze Estonii próbują szukają przyczyn wyraźnego wzrostu cen energii elektrycznej odnotowanego pod koniec czerwca. O wielkości cen prądu w Estonii decyduje stosunek między popytem a podażą na giełdzie energetycznej północnych krajów Europy – Nord Pool Spot. W republikach bałtyckich jest ona traktowana jako rękojmia niezależności energetycznej od Rosji. Jednakże w minionym tygodniu zanotowano absoluty rekord cen – koszt jednego megawata dochodził na giełdzie do 200 euro. Pod koniec czerwca było to prawie 104 euro, czyli blisko trzykrotnie więcej niż średnia cena energii w maju.
Wiąże się to również z deficytem energii elektrycznej na Łotwie i Litwie, z pracami remontowymi w elektrowniach estońskich i niewystarczającą mocą kabla „Estlink-1”, który łączy kraje bałtyckie ze Skandynawią.
Źródło: Ruvr.ru

Estonia chce porozumienia o wolnym handlu między UE i krajami Zatoki Perskiej
Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) w Bahrajnie, estoński minister spraw zagranicznych Urmas Paet powiedział, że UE i kraje Zatoki Perskiej muszą stworzyć nowy wspólny plan działania w poszukiwaniu rozwiązań problemów takich jak kryzys ekonomiczny oraz regionalny (w tym wojna domowa w Syrii), zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego, wprowadzanie ułatwień wizowych między UE i krajami Zatoki Perskiej.
Rada Współpracy Zatoki Perskiej jest regionalną organizacją na Bliskim Wschodzie, powstałą w 1981r. Członkami są Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Bahrajn.
Źródło: Baltic Course

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1505