Bałtycki Łącznik 06.08.2013

6 sierpnia 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik

Litwa

Szimon Peres w Wilnie

źródło dcdn.lt

źródło dcdn.lt

Prezydent Izraela Szimon Peres przybył w środę z oficjalną dwudniową z wizytą do Wilna. W czasie oficjalnych spotkań poruszono sprawy stosunków obustronnych Litwy i Izraela, współpracy w dziedzinach innowacji i technologii, sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także kwestie zachowania dziedzictwa żydowskiego na Litwie.
Prezydenci Izraela i Litwy zwiedzili Centrum Tolerancji Żydowskiego Muzeum im. Gaona w Wilnie, wzięli też udział w ceremonii uczczenia ofiar Holocaustu w Ponarach. Odbyło się także spotkanie ze społecznością żydowską w wileńskim ratuszu.
Źródło: Lithuania Tribune , Z Nad Wilii, Wilnoteka

Litwa będzie miała tani prąd
Po przełożeniu kabla podmorskiego z Litwy do Szwecji, Litwini będą import_ować tani prąd z Norwegii. Norwegia pomaga Litwie różnicować źródła dostaw prądu i gazu, a także zabezpieczyć konkurencyjne ceny na źródła energii. Norweska firma Hoegh LNG buduje specjalny statek, którym dostarczany będzie gaz do terminalu LNG w Kłajpedzie, natomiast po przełożeniu kabla do Szwecji, znacznie wzrośnie wielkość import_u taniej norweskiej energii na Litwę.
Do 2015 r. ma zacząć działać połączenie energetyczne NordBalt. Prąd z Norwegii ma stanowić ok 36 proc. import_u Litwy. Obecnie Norwegia jest piątym największym inwestorem na Litwie. Inwestycje bezpośrednie wynoszące obecnie ponad 5 mld dol. wzrosną po uruchomieniu dostaw prądu i budowie terminalu LNG w Kłajpedzie.
Źródło: Rzeczpospolita

Skandal w litewskiej dyplomacji
W sieci pojawiły się nagrania, na których rzekomo zostały zarejestrowane rozmowy litewskich dyplomatów. Minister spraw zagranicznych  Linas Linkevičius oświadczył, że jest to informacyjna prowokacja i zlecił Generalnej Inspekcji Ministerstwa Spraw Zagranicznych zbadanie tej sprawy.
Nagrania zostały umieszczone 8 lipca w serwisie YouTube i przedstawiają rozmowę Zenonasa Kumetaitisa, odpowiedzialnego za relacje z Partnerstwem Wschodnim w litewskim MSZ oraz ambasadora Litwy na Węgrzech Renatasa Juški. Na nagraniu obaj dyplomaci rozmawiają o wizycie litewskiego premiera w Rosji, o stosunkach Armenii i Azerbejdżanu oraz o litewskiej grupie parlamentarnej ds. przyjaźni z Górskim Karabachem. Została opublikowana też rozmowa pomiędzy litewskim ambasadorem Litwy w Azerbejdżanie Artūrasem Žurauskasem i osobą odpowiedzialną za stosunki z Turkmenistanem. Nagrania zostały opublikowane z angielskimi napisami.
Źródło: Irytas , Z Nad Wilii , Lithuania Tribune, 15min.lt , Baltic Course

Litwa czeka na niższe ceny z Gazpromu
Jeszcze tylko do końca przyszłego roku obowiązuje 10-letni kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego na Litwę. Gazprom sprzedaje tam 3 mld m3 gazu rocznie spółce Lietuvos Dujos (jest jej największym udziałowcem obok niemieckiego E.ON).
– Eksperci zakończyli rozmowy i teraz oczekujemy od Gazpromu racjonalnych propozycji cenowych – cytuje ministra energetyki Jarosława Niewierowicza agencja Delfi. Minister przypomniał, że w końcu przyszłego roku będzie gotowy terminal LNG w Kłajpedzie, gdzie gaz dostarczą Norwegowie, co pozwoli Litwie kupować gaz po cenach obowiązujących na międzynarodowych rynkach – mówił Niewierowicz.
Litwa płaci najwięcej wśród odbiorców Gazpromu z Unii. W czerwcu cena wyniosła 482 dol./1000 m sześc. Kraj nie dostał żadnych zniżek a strony procesują się w międzynarodowych arbitrażach.
Źródło: Rzeczpospolita , CIRE

Bez większych incydentów po meczu Lech – Żalgiris
Pięciu litewskich oraz jednego polskiego kibica zatrzymano w związku z meczem III rundy eliminacji Ligi Europejskiej.
Wobec informacji o przyjeździe dużej grupy kibiców z Polski, postawiono w stan gotowości duże siły policyjne, wspierane przez 30 polskich policjantów.
Przed meczem doszło do incydentu koło Ostrej Bramy, gdzie kibice Lecha oraz Żalgirisa próbowali wszcząć burdy, ale zostali szybko zneutralizowani przez policję. Media w Polsce wskazują na polityczną otoczkę tego meczu. Kibice obu klubów wykrzykiwali narodowe hasła, a kibice Lecha Poznań pod Ostrą Bramą odśpiewali hymn narodowy.
Źródło: Lithuania Tribune , Delfi , 15min.lt , Rzeczpospolita

Air Lituanica uruchamia loty do Berlina
Przewoźnik lotniczy Air Lituanica od 5 sierpnia 2013r. rozpoczyna bezpośrednie loty z Wilna do Berlina.
Samoloty litewskiego przewoźnika będą lądowały na lotnisku Tegel. Zdaniem analityków branży lotniczej loty do Berlina mają duży potencjał biznesowy oraz turystyczny. Litwini często biorą udział w licznych berlińskich targach gospodarczych oraz wydarzeniach kulturalnych.
To kolejne połączenie Air Lituanica z europejskim miastem. Wcześniej rozpoczęto loty do Brukseli i Amsterdamu. Jesienią Air Lituanica planuje uruchomić loty do Monachium i Pragi.
Źródło: Lithuania Tribune

Estonia

Moskwa oburzona honorami dla esesmańskich katów w Estonii

źródło - rusk.ru

źródło – rusk.ru

Moskwa oburzona jest pobłażliwością rządu w Tallinnie oraz zezwoleniem na zlot legionistów 20 estońskiej Waffen-SS , który odbył się 27 lipca.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło w oficjalnym komunikacie, że „niedopuszczalne są bluźniercze próby honorowania w Estonii esesmańskich katów odpowiedzialnych za przestępstwa na okupowanych terytoriach”.
Źródło: The Voice of Russia

Jest porozumienie w sprawie Rail Baltica
Kraje bałtyckie i Polska porozumiały się w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa, które będzie koordynować prace nad projektem Rail Baltica. We wrześniu podpiszą deklarację w tej sprawie – powiadomił w środę w Tallinnie minister gospodarki Estonii Juhan Parts.
Strony porozumiały się, że wspólną deklarację o powołaniu firmy podpiszą ministrowie transportu we wrześniu na nieformalnym spotkaniu w Wilnie. Według estońskiego ministra obok koordynacji prac nad przygotowaniem budowy połączenia kolejowego Rail Baltica, wspólne przedsiębiorstwo będzie ubiegać się w Komisji Europejskiej o finansowanie projektu.
Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Wraz z połączeniem drogowym Via Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego te stolice.
Źródło: EU ObserverWyborcza.pl

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1937