Bałtycki Łącznik 02.10.2013

2 października 2013 | Autor | Kategoria: Bałtycki Łącznik
„Bałtycki Łącznik” Fundacji Energia dla Europy

Redaguje Marek Połoński

Liczba dnia
22% całkowitego zatrudnienia w Estonii stanowią pracownicy sektora publicznego. Liczba zatrudnionych urzędników niewiele spadła. W ubiegłym roku zatrudnionych było 27369 pracowników, a obecnie 27072.
Źródło: ERR News

Litwa

Grybauskaitė i Janukowicz otworzyli konferencję w Jałcie
Prezydent Dalia Grybauskaitė oraz prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz otworzyli X Jałtańską Konferencję Strategii Europejskiej. Konferencja poświęcona europejskim aspiracjom Ukrainy odbyła się w dniach 20 – 22 września.
Grybauskaitė podkreśliła, że Unia Europejska jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Od dążeń Ukrainy będzie zależało, czy jest ona zdecydowana tworzyć europejską przyszłość czy podda się naciskom i groźbom, rezygnując z osiągnięć ostatnich pięciu lat.
– Ukraina jest zbyt dużym, silnym i ważnym państwem, by pozwolić innym decydować o swoim losie. Tylko Ukraina może zdecydować, czy kroczyć w kierunku Europy. Dzisiaj Ukraina jest w centrum uwagi wszystkich Europejczyków, dla których ważne jest bezpieczeństwo i dobrobyt naszego kontynentu. Europa czeka na Ukrainę i ją wspiera. Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie może stać się wydarzeniem historycznym, gdy Ukraina wybierze Europę, a Europa – Ukrainę – powiedziała Grybauskaitė.
Dziesiąte, coroczne spotkanie w Jałcie było zatytułowane „Ukraina i świat w epoce przemian: czynniki sukcesu”. W spotkaniu wzięli udział m.in. eurokomisarz Štefan Füle, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt, premier Ukrainy Mykoła Azarow, szef MSZ Leonid Kożara, sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier. Wśród zaproszonych gości byli także prezydenci Polski i USA – Aleksander Kwaśniewski i Bill Clinton, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.
Źródło: L24.lt , the Lithuania Tribune , Euronews

Do partii politycznych należy ponad 100 tys. mieszkańców Litwy
Na początku ubiegłego roku 107,8 tys. obywateli Litwy należało do partii politycznych – stanowi to 4 procent pełnoletnich mieszkańców, informuje ELTA, powołując się na dane Litewskiego Departamentu Statystyki.
W porównaniu z rokiem 2011 liczba członków partii politycznych wzrosła o 2 proc. Przynależność do związków zawodowych zadeklarowało  105,6 tys. mieszkańców, czyli o 5 procent mniej niż w 2012 roku. Do stowarzyszeń przedsiębiorców i pracodawców w 2012 roku, tak jak i w 2011 roku, należało 12 tys. osób prawnych, czyli 14 procent wszystkich działających podmiotów gospodarczych.
Źródło: L24.lt , Radio znad Wilii

Prezydent Grybauskaitė wygłosiła przemówienie na sesji ONZ
Prezydent Dalia Grybauskaitė wygłosiła przemówienie podczas 68. sesji Walnego Zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Prezydent podkreśliła, że każdy kraj musi mieć swobodę wyboru własnego procesu rozwoju i zwróciła uwagę przywódców światowych na zagrożenia zewnętrzne często napotykane przez kraje.
– W XXI wieku wciąż są tacy, którzy chcą na innych wymusić określony kierunek rozwoju, nakładając presję ekonomiczną. Każdy kraj ma prawo wybrać drogę, która odpowiada jego doświadczeniu, kulturze oraz bieżącym potrzebom – powiedziała prezydent Litwy.
Źródło: the Lithuania Tribune

Witalij Kliczko gościł na Litwie
– Mam nadzieję, że ukraińska opozycja w ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do porozumienia w sprawie wystawienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich – powiedział w czasie wizyty na Litwie lider ukraińskiej partii opozycyjnej UDAR Witalij Kliczko.
42-letni polityk zapowiedział, że sam zastanawia się nad podjęciem wyzwania jakim jest startowanie w wyborach prezydenckich w marcu 2015 r. i zmierzenie się z obecnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Jednocześnie zaznaczył, że decyzję tę podejmie dopiero po konsultacji ze społeczeństwem i innymi partiami opozycyjnymi.
– Jeżeli chcemy wygrać, potrzebny nam jest wspólny kandydat. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne zasoby finansowe i administracyjne posiada ukraińska władza. Dlatego tak zasadnicze jest wystawienie wspólnego kandydata – takiego kandydata, który ma największe szanse na wygraną w wyborach prezydenckich – powiedział Kliczko w czasie konferencji prasowej.
Źródło: L24.lt , the Lithuania Tribune

Główna Komisja Wyborcza planuje zmienić granice okręgów wyborczych
Główna Komisja Wyborcza (GKW) planuje zmienić granice okręgów wyborczych w najbliższych wyborach do Sejmu RL. W tym celu utworzono grupę roboczą, która ma przygotować propozycje zmian które zostały dzisiaj omówione podczas obrad GKW.
Grupa robocza zaproponowała zwiększyć liczbę okręgów wyborczych w Wilnie o dwa, natomiast w Kownie i Szawlach zmniejszyć o jeden. Przygotowany przez grupę roboczą projekt przewiduje od okręgu szyrwincko-wileńskiego oddzielić 5 dzielnic: Bujwidze, Podbrodzie, Glinciszki, Wesołówkę, Pikieliszki i dołączyć je do okręgu malacko-święciańskiego. Z okręgu wileńsko-solecznickiego zaś mają być zabrane i przyłączone do okręgu orańsko-ejszyskiego następujące dzielnice: Gerwiszki, Trybańce, Siałki, Ciużakampie i Biała Waka.
Źródło: L24.lt

Estonia

Wzrosła sprzedaż detaliczna 
Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2013r. w porównaniu z sierpniem ub.r. wzrosła o 6%. Najwyższy wzrost sprzedaży nastąpił w sklepach gospodarstwa domowego i elektronicznego. W sierpniu obroty w przedsiębiorstwach handlu detalicznego wyniosły 487 mln euro.
Źródło: the Baltic Course

„Bałtycki Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Marek Połoński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres m.polonski@fede.org.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

1480